فائزه هاشمی: «عزاداری‌ها به صورت نمادین بر جان مردم الویت پیدا کرده است»

فائزه هاشمی رفسنجانی، در گفتگو با نشریه اینترنتی فراز، از بی کفایتی مسوولان حکومت در مدیریت بحران کرونا و سکوت علمای مذهبی انتقاد کرد.

فانزه هاشمی در این مصاحبه گفت: «آمار صعودی مبتلایان و فوت شدگان کرونا نشانه وقوع اتفاق بسیار ناگواری در کشور است. این در حالی است که مسوولان امر، هیچ اقدام موثر و محدودیتی برای مهار کرونا و به دست گرفتن کنترل اوضاع انجام نمی‌دهند. همزمان شاهد ایام عزاداری محرم هستیم و بیم آن می‌رود که با گسترش تجمعات و رعایت نشدن آیین‌نامه‌های بهداشتی، کرونا بیش از پیش گسترش پیدا کند. در چنین شرایطی انتظار می‌رفت علمای دینی به صراحت در مورد لزوم حفظ جان و سلامتی مردم اظهار کنند که متاسفانه کمتر شاهد آن هستیم».

او افزود:‌ «آیت‌الله سیستانی، که از مراجع بزرگ شیعیان هستند در خصوص مراسم و تجمعات محرم هیچ نظری ندادند. علمای داخل هم که در بسیاری موارد در خصوص موضوعات پیش پا افتاده‌ نظر می‌دهند‌، در حال‌حاضر‌ در این مورد سکوت کرده‌اند. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد عزاداری‌ها به صورت نمادین بر جان مردم الویت پیدا کرده است».

فائزه هاشمی ادامه داد: «می‌گویند اگر تعطیل طولانی مدت کنیم، کاسبی مردم‌ از بین می‌رود و مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود. ولی مطمئنا این مشکل هم با تفکر و برنامه ریزی درست، راه حل دارد. هم می‌شود تعطیل کرد و هم کاسبی مردم به مشکل نخورد. سیاست‌ها، باید ضمانت اجرایی داشته باشد».

فانره هاشمی با انتقاد از عدم واکسیناسیون به موقع گفت: «زمان زیادی را در این زمینه از دست داده‌ایم که این در نوع خود، قتل عمد و جنایت است. البته واکسیناسیون در حال انجام است اما می‌شد زودتر ‌و فراگیرتر مردم واکسینه کرد. ولی اگر در حال حاضر هم روند واکسیناسیون را شتاب ببخشند می‌شود امیدوار بود».

او اقرود: «دورهمی‌های که چه در خصوص محرم یا مراسم فوتی‌ها انجام می‌شود را باید تعطیل کنند‌.  اجازه مسافرت با ماشین شخصی نمی‌دهند‌ ولی مسافرت با قطار و اتوبوس و هواپیما در حال انجام شدن است در حالی که ویروس کرونا در وسیله‌های نقلیه عمومی بیشتر سرایت ‌ می‌کند. این سیاست غلطی است. باید با بسیج شدن نیروهای نظامی که ماشاالله زیاد هم هستند از تجمعات جلوگیری کنند. تمام مسوولین کشور در آمار فوتی‌ها مسئول هستند و باید در مورد این قتل‌عام پاسخگو باشند».