فارین پالیسی: سپاه به منظور حمله به نیروهای آمریکایی در سومالی، از شبه‌نظامیان الشباب حمایت می‌کند

فارین پالیسی نوشت: «سپاه پاسداران به منظور حمله به نیروهای آمریکایی در سومالی از شبه‌نظامیان الشباب حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند».

نشریه فارین پالیسی به نقل از مقام‌های ارشد دولت سومالی و مقام‌های امنیتی گزارش داد که سپاه پاسداران با حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه‌نظامیان الشباب، از این گروه برای بی‌ثبات‌سازی شاخ آفریقا و حمله به نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی در سومالی و منطقه استفاده می‌کند.

فارین پالیسی، نوشته است که سپاه پاسداران روابط مخفیانه‌ای با گروه تروریستی الشباب مستقر در سومالی برقرار کرده است و این گروه تروریستی به سبب حملات خود در شاخ آفریقا شناخته شده است. به گفته مقامات ارشد دولتی و امنیتی سومالی و بر اساس اطلاعات امنیتی، تهران از الشباب برای حمله به ارتش آمریکا و دیگر نیروهای خارجی در سومالی و منطقه استفاده می‌کند.

فارین پالیسی در ادامه این گزارش، این اقدام سپاه در سومالی را، تکرار استراتژی روسیه در افغانستان توصیف کرد و نوشت: «روسیه از سوی برخی مقام‌های ایالات متحده متهم است که در ازای حملات مرگبار طالبان به نیروهای آمریکایی در افغانستان، به آنها پول پرداخت کرده است».

این نشریه می‌افزاید: «سپاه پاسداران، شبکه‌ای از نیروهای نیابتی در سومالی تشکیل داده است و از واسطه‌ها برای حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌هایی خشن و افراطی برای مقابله با نفوذ ایالات متحده و کشورهای خلیج فارس استفاده می کند. از جمله این اقدامات، انتقال تسلیحات به شبه نظامیان حوثی در یمن است که رژیم ایران آن را از طریق سومالی انجام می‌‌دهد».

فارین پالیسی نوشته است: «فعالیت‌های حکومت ایران در قاره آفریقا موضوع تازه‌ای نیست. این رژیم، طی چند دهه گذشته، با استفاده از گروه‌های مذهبی و اطلاعاتی، به انجام تبلیغات گسترده و تاثیرگذار در آفریقا اقدام کرده‌ است که اعطای بورس تحصیلی برای مقابله با نفوذ کشورهای حوزه خلیج فارس، از حمله این اقدامات است».

حکومت ایران برای شماری از آفریقایی‌ها امکان تحصیل در مراکز مذهبی شیعه از جمله در قم را فراهم کرده است تا پس از تحصیل به کشورهای خود بازگردند و به شکل مستقیم و غیرمستقیم اهداف اطلاعاتی تهران را در منطقه دنبال کنند. به گفته مقام‌های سومالی، سپاه پاسداران ابزار اصلی حضور ایران در سومالی است و نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، با گروه‌های افراطی و شبکه‌های جنایتکار در سومالی ارتباط دارد.

مقام‌های پلیس و وزارت دارایی سومالی نیز تایید می‌کنند که نیروی قدس سپاه پاسداران از این شبکه‌ها برای قاچاق نفت از ایران به سومالی و سپس فروش ارزان قیمت آن در سراسر آفریقا برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده استفاده می‌کند و بخشی از درآمد آن را نیز صرف حمایت از شبه‌نظامیان مورد حمایت خود در یمن و سومالی می‌کند.

به نوشته فارین پالیسی، “مقام‌های نظامی سومالی تاکید دارند که ایران در حال اجرای عملیات مخفی برای ضربه زدن به ایالات متحده در سومالی است و به همین منظور، اقدام به تهیه سلاح‌های پیشرفته، مواد منفجره، خمپاره و مواد شیمیایی کرده است که در ساخت بمب استفاده می شود”.

به گفته یک مقام ارشد نظامی که در عملیات علیه الشباب در جنوب سومالی مسئولیت دارد، شبه‌نظامیان الشباب از سوی حکومت ایران حمایت مالی و نظامی دریافت کرده و برای حمله به نیروهای آمریکایی در سومالی و منطقه به این شبه‌نظامیان پول پرداخت کرده است.

این مقام‌ها گفته‌اند که برای نمونه شبه‌نظامیان الشباب دو روز پس از حمله ۱۳ دی ماه آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، به پایگاه سیمبا حمله کردند. الشباب عنوان کرده که هیچ ارتباطی بین قتل سلیمانی و این حمله وجود ندارد، اما زمان و تاریخ حملات الشباب نشان می‌دهد که این دو واقعه احتمالا با هم ارتباط دارند.

این نشریه تاکید کرده که هدف شبه‌نظامیان الشباب، حمله به مواضع ایالات متحده در منطقه و فراتر از آن تهدید امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده است.