فارین پالیسی : با وجود ارتباط آذربایجان با اورشلیم  بحران قره‌باغ به کابوسی برای تهران تبدیل شده است

مجله آمریکایی،  فارین‌پالیسی با انتشار مقاله‌ای درباره محدودیت قدرت و دخالت ایران در درگیری بین آذربایجان و ارمنستان نوشت :  این جنگ در بدترین زمان ممکن برای حکومت ایران رخ داد.

فارین پالیسی نوشته است : این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-دولت اورشلیم  را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با اسرائیل  دشمن دیرینه تهران دارد.

در ادامه این مقاله امده است : علیرغم اینکه درگیری‌های شدید بین ارمنستان و آذربایجان درباره منطقه مورد منازعه ناگورنو قره‌باغ در چند صد متری مرزهای ایران ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد دست‌های ایران برای ایفای نقش در این زمینه بسته باشد.

این مجله آمریکایی نوشته است : همزمان با اعتراضات اقلیت‌ها در داخل ایران، تهران ناچار به دخالت کمرنگی در این جنگ شد؛ موضوعی که تعجب همگان در زمینه بی‌موضعی ایران را برانگیخته است، به ویژه اینکه در هر نقطه‌ای از منطقه جنگی در جریان باشد، ردپای ایران را هم به وضوح می‌توان دید.

فارین پلیسی با اشاره به تحریم‌های گسترده و کمرشکن آمریکا علیه ایران که اوضاع اقتصادی را دشوار کرده است نوشت: تهران اکنون در داخل با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و در خارج از مرزها هم در ماجراجوئی‌های متعددی در عراق و سوریه و دیگر کشورها مشارکت کرده و در سال‌های اخیر منابع مالی و انسانی زیادی صرف این ماجراجویی‌ها کرده است.

به باور نویسندگان مقاله فارین پالیسی ایران دیگر به مانند اوایل دهه ۹۰ که درگیری‌هایی در منطقه قره‌باغ رخ داد، دارای چنان استقلال دیپلماتیک نیست و حالا باید پس از روسیه، ترکیه و غرب جایی در انتهای صف برای خود دست و پا کند.

فارین پلیسی نوشته که تهران همچنین نگران تاثیر این درگیری  روی برخی اقلیت‌های ایران است. وجود میلیون ها آذری که بر اساس برخی آمارها تعداد آنها ۲۰ میلیون نفر اعلام شده، نگرانی جدی در زمینه کشیده شدن درگیری‌های ارمنی-آذری به داخل ایران به وجود آورده؛ درگیری‌هایی که می‌توانند امنیت داخلی ایران را به شکل مستقیم تهدید کنند و این موضوع دست‌های ایران را بسته است. در واقع ایران می‌خواهد نقشی در این درگیری‌ها ایفا کند ولی توان این کار را ندارد.

این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-تل‌آویو را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با تل‌آویو دشمن دیرینه تهران دارد.

به بیان ساده ایران در شرایطی قرار دارد که دست‌هایش برای هر اقدامی علیه اقلیت ترک-آذری در این کشور بسته است و موضوع اقلیت‌ها نگرانی‌های جدی در میان تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در تهران به وجود آورده و ایران در حال حاضر در شرایطی نیست که بتواند اعتراضات اقلیت‌ها که می‌تواند به راحتی گسترش یافته و به دیگر اقلیت‌ها هم سرایت کند را تاب آورد.