فاکس نیوز : تصاویر ماهواره‌ای از فعالیت‌های اتمی مشکوک ایران در سایت سنجریان،  تایید کننده اسناد برملا شده توسط اسرائیل است 

فاکس نیوز خبرداد که به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد حکومت ایران در پایگاه‌های اعلام‌نشدهٔ اتمی‌اش در اطراف سایت “سنجریان” در نزدیکی جاجرود، مشغول انجام فعالیت‌های مشکوک است، و تلاش کرده در این باره پنهان‌کاری کند.

پس از ربوده شدن بایگانی مخفی اسناد اتمی ایران توسط سازمان جاسوسی اسرائیل “موساد” ، تاسیسات هسته‌ای سنجریان با ۳۶۱ پرسنل، در حدود ۴۰ کیلومتری تهران، برای نخستین بار  بر ملا شد. پنجاه‌هزار سندی که موساد از این آرشیو به دست آورد ،  روشن کرد که رژیم  ایران، در چارچوب برنامه‌ای گسترده تحت عنوان “آماد”، به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بوده است.

تصاویر جدید ماهواره‌ای که در “اینتل لب” مورد تحلیل قرار گرفته است، ۱۸ وسیله نقلیه را در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، و سپس تعداد بیشتری وسایل نقلیه حفاری در ژانویه همان سال را حوالی یک جاده محلی جدید نشان می‌دهد، که بعدا در ماه مارس سال ۲۰۲۱ پوشانده شد. اکنون تنها چیزی که از آن مکان از طریق تصاویر ماهواره‌ای قابل مشاهده است، محل مکان‌های حفاری و چاله‌های بر جای مانده است.

این تاسیسات به عنوان سایت مشکوک به تولید «مولدهای موجِ شوک» شناخته شده، دستگاه‌هایی هستند که برای ایران قابلیت کوچک‌سازی سلاح هسته‌ای را فراهم می‌کنند.

در همین راستا ، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم طی اجلاس اخیر که در وین برگزار شد،  حکومت ایران را به نقض توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که مذاکره‌کنندگان آمریکایی در تلاش برای احیاء آن هستند متهم کرد.

در همین حال یک هیات آمریکایی  هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از آخرین جلسه شورای حکام تا به امروز، ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد ادامه داده، و از محدودیت‌های برجام فراتر رفته است.»

رافائل گروسی، رئیس آژانس نیز با نکوهش تهران به دلیل عدم پاسخگویی به پرسش‌های مربوط به کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده در پایگاه‌های هسته‌ای اعلام‌نشده‌، اعلام کرد که دیگر نمی‌توان به طور قطع گفت که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

اسرائیل همیشه تاکید کرده که حکومت  ایران به دنبال دستیابی به فناوری ساخت سلاح هسته‌ای و تولید بمب اتم است. به گفته «فاکس نیوز»، اکنون آژانس، که تردیدش در قبال نیات اتمی ایران بابت عدم شفافیت این افزایش چشمگیری یافته است، دیگر این قضیه را رد نمی‌کند.