فایزر واکسن خود را برای نوجوانان مفید تشخیص داد و اسرائیل به زودی واکسیناسیون آنان را آغاز می کند

مقامات امور پزشکی و درمانی اسرائیل، امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که به زودی واکسیناسیون نوجوانان از سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی را که صد درصد با موفقیت روبرو شده است و تزریق آن را توصیه می کند آغاز خواهند کرد.

اسرائیل هم اکنون در انتظار تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (اف دی ای) در این زمینه است و همچنین  بلافاصله پس از آن که نهاد بهداشتی اسرائیل نیز این واکسن را بی خطر بداند، تزریق آن آغاز خواهد گردید.

اگر این واکسیناسیون انجام گیرد، همه دبستان ها و دبیرستان های اسرائیل نیز به طور کامل بازگشایی خواهد شد و گام مهم دیگری برای عادی سازی زندگی برداشته می شود. در حال حاضر، بسیاری از کلاس های درس در مدارس اسرائیل بسته است و یا تدریس در واحدهای چند نفره انجام می گیرد و بقیه دانش آموزان از طریق راه دور به تحصیل ادامه می دهند.

مدیر عامل کارخانه داروسازی فایزر گفت که آزمایش ها نشان میدهد که تزریق واکسن، در میان این نوجوانان، در مقایسه با افراد مسن، حتی بسیار موثرتر تشخیص داده شده است. در گزارش های پیشین، فایزر گفته بود که تاثیر این واکسن به روی میانسالان و افراد سالخورده ۹۶ درصد است. ولی اکنون می گوید که برای نوجوانان صد در صد می باشد.

اسرائیل میلیون ها واحد دیگر از واکسن فایزر را سفارش داده و پس از دریافت مجوزهای لازم، می تواند واکسیناسیون این قشر جمعیتی را بدون فوت وقت آغاز کند.

واکسیناسیون همگانی مردم اسرائیل به خوبی پیش رفته و اکنون فعالیت تبلیغاتی به هدف آن است که قشر کوچکی از مردم نیز که به علل مختلف هنوز واکسن دریافت نکرده اند، به نهادهای پزشکی مراجعه کنند.

اسرائیل از هم اکنون خود را برای دوران پس از کورونا آماده ساخته و شمار مبتلایان و یا قربانیان این ویروس روز به روز پایین تر می آید و امیدهای بیشتری ایجاد می کند.

ولی در سرزمین های فلسطینی نشین در کرانه باختری و نوار غزه، همچنان وضع وخیم است و مقامات فلسطینی فاقد توانایی سازمانی برای خرید واکسن و واردات آن هستند.

ایالات متحده در هفته اخیر اعلام داشت که پانزده میلیون دلار کمک مالی به فلسطینیان در این زمینه هدیه می کند. دیروز گزارش رسید که دولت واشنگتن قصد دارد یک کمک مالی ۷۵ میلیون دلاری دیگر را در اختیار فلسطینیان قرار دهد. مقامات دولت پرزیدنت بایدن می گویند که این کمک ها به فلسطینیان، می تواند روابط طرفین را ترمیم کند و در دراز مدت، به سود اسرائیل نیز هست.