فایننشال تایمز مالی: اروپایی ها به دنبال حفاظت از تجارت با ایران هستند

روزنامه فایننشال تایمز مالی در گزارشی نوشته است که دولت‌های اروپایی با آغاز فشار آمریکا بر دو قسمت نفت و پتروشیمی ایران در حال مذاکره بر سر یک سازوکار ویژه برای حفاظت از تجارت با ایران هستند.

ساعاتی پیش از اعمال دوباره تحریم های آمریکا بر صنعت نفت و انرژی و بانک مرکزی ایران دیپلمات‌های اروپایی گفتند که کانال ویژه طرح ریزی شده برای ادامه تجارت با ایران به موقع آماده نخواهد شد.

تایمز مالی می افزاید هنوز لازم است توافق هایی از جمله بر سر کشور میزبان این کانال مالی به دست بیاید.

کشورهای اروپایی می‌ترسند میزبان این مکانیسم با واکنش شدید سیاسی و اقتصادی واشنگتن روبرو شود.

کشورهای اروپایی  ضرب الاجلی برای راه اندازی این مکانیزم تعیین نکرده بودند ولی بعضی دیپلمات‌ها امیدوار بودند این کانال همزمان با اعمال دوباره تحریم های آمریکا فعال و در دسترس باشد.

دولت ترامپ دوشنبه با افزودن بانک های ایرانی بیشتری به فهرست تحریم‌های ایالات متحده سوئیفت را به انتخاب بین همراهی با آمریکا و قطع ارتباط بانک های ایرانی با شبکه پرداخت های مالی جهانی دنیا ادامه وضع موجود مجبور کردند.

تایمز مالی می افزاید رئیس لابی تجاری عمده آلمان با ابراز نگرانی می گوید ایالات متحده با استفاده از اقتصاد جهانی برای پیگیری مقاصد سیاسی روابط بین المللی و مشارکت در آنسوی اقیانوس اطلس را به تنش می کشانند.

یک مقام وزارت دارایی فرانسه درباره کشور میزبان کارزار هدف خاص می گوید که گزینه های خوبی برای میزبانی وجود دارد ولی تا به حال کشوری حاضر نشده است که میزبان این بانک باشد.