فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد: جودوی ایران تا سال ۱۴۰۲، از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم است

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، برای ایران محرومیت ۴ ساله در نظر گرفته است که با احتساب ۲۰ ماهی که ایران محروم بود، ۲۸ ماه دیگر از این محرومیت باقی مانده است.

فدراسیون جهانی جودو، صفحه اصلی پایگاه خبری خود را به حکم محرومیت ایران اختصاص داد و با اشاره به تلاش برای باخت عمدی و رویرو نشدن با رقیب اسرائیلی، بر مشارکت و همدستی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش جمهوری اسلامی، مبنی بر عدم مبارزه با ورزشکار اسرائیلی، تاکید کرد.

با اعلام کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، فدراسیون جودوی ایران، تا شهریور ۱۴۰۲ از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم است.

پیشتر هم  آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودوی ایران مدعی شده بود بهترین اتفاق سال ۹۹ موفقیت ایران در دیوان داوری ورزش بوده است.

وی گفته بود: «زحمات زیادی کشیده شد و توانستیم برای اولین بار در یک پرونده در دیپلماسی ورزش، این را رقم بزنیم و تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.»

این فدراسیون نوشته است: «نقض مکرر و شدید اساسنامه فدراسیون جهانی و اصول بنیادین منشور المپیک از سوی ایران، باعث شده تا برای یک دوره چهار ساله که معادل فاصله بین دو دوره المپیک است، با محرومیت مواجه شود.»

گفتنی است فدراسیون جهانی جودو در سال ۲۰۱۹ ایران را به دلیل «دخالت سیاست در ورزش، نقض مکرر مقررات بین‌المللی و اعمال تصمیمات نژادپرستانه» در عدم انجام مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی، از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم کرد.

سعید ملایی از ستارگان ورزش ایران نیز پس از مسابقات جهانی با عدم بازگشت به ایران، از دولت آلمان درخواست پناهندگی کرد که با این درخواست موافقت شد. وی اینک طی قراردادی که با دولت مغولستان منعقد کرده، با لباس و پرچم این کشور در رقابت‌ها حاضر می‌شود.

در مقابل، حکومت ایران به دیوان حکمیت ورزش در سوئیس شکایت کرد. دادگاه تایید کرد که جمهوری اسلامی  با ارتکاب “تخلفات شدید”، مقررات بین‌المللی را نقض کرده و IJF باید محرومیت‌هایی “مطابق با مقررات” را در قبال نقض قوانین اعمال کند.

چون تعلیق نامحدود جزو قوانین فدراسیون جهانی نیست، این ارگان باید محرومیت زمان‌دار برای ایران اعمال می‌کرد. اما رژیم ایران، این مساله را به معنای رفع تعلیق قلمداد کرد.

امیر ساعد وکیل این فدراسیون هم ضمن انتشار مطلبی با عنوان «تبریک برای پیروزی بزرگ حقوقی»، به فارس نیوز گفت: «با قطعیت می‌گویم فدراسیون جهانی و ایران قرار نیست مقابل هم باشند. با رایی که صادر شده قرار نیست فدراسیون جهانی این اختلافات را ادامه دهد».

حالا در نخستین واکنش به حکم محرومیت، معاون وزارت ورزش گفته است: «رای صادره ظالمانه است و ناعادلانه. پیش شرط فدراسیون جهانی، خط قرمز نظام جمهوری اسلامی بود. طبیعتاً دفاع از ارزش‌ها برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است».