فدریکا موگرینی،‌ گفت : مکانیزم مالی اینستکس آماده عملیاتی‌شدن است

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران،‌ پیشتردر باره تاخیر در راه اندازی اینستکس گفته بود که اروپا یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند در برابر فشار شریک آمریکایی خود به وعهده‌هایش عمل کند

با نزدیک شدن هشدار ایران نسبت به کاهش تعهدات برجامی، فدریکا موگرینی،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،گفت : مکانیزم مالی اینستکس آماده عملیاتی‌شدن است. انتظار حکومت ایران آن است که با راه اندازی این سازوکار، بتوان بخشی از تحریم های اقتصادی ایالات متحده را دور زد. ولی خود رژیم ایران تایید می کند که این مکانیسم قادر نیست همه تحریم ها را خنثی کند و در واقع، کارآیی آن هنوز به آزمون گذاشته نشده است.

فدریکا موگرینی،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک نشست خبری گفت که مکانیزم  مالی اینستکس آماده عملیاتی شدن است و امیدواریم این به پایبندی ایران به برجام کمک کند.

موگرینی دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد که  به زودی جلسه کمیسیون برجام برای بررسی موضوعات مرتبط با آن برگزار خواهد شد چرا که  اروپا و سایر کشورهای دنیا بر متعهد ماندن ایران و اجرای برجام اصرار دارند.

سه کشور اروپایی طرف برجام سال گذشته از  سازوکاری به نام اینستکس را در مقابل افزایش تحریم‌های مالی و نفتی دولت آمریکا و با هدف تسهیل مبادلات تجاری با ایران راه‌اندازی کردند. که با تاخیر در عملیاتی شدن این نظام مالی، موجب واکنش و انتقاد شدید حکومت ایران شد.

موگرینی شرایط کنونی را سخت‌ترین زمان ممکن برای حفظ برجام خواند و گفت: « توافق هسته‌ای برجام در درون خود مکانیزم‌ها و گام‌هایی دارد که می‌توان آن‌ها را در موارد عدم پایبندی به توافق اجرا کرد.»

وی افزود:‌ «اعتقاد دارم که مکانیزم اینستکس برای عملیاتی شدن آماده است و امیدوارم این چیزی باشد که بتواند به تداوم پایبندی ایران به برجام کمک کند.»

مقامات  حکومت ایران پیشتر، بارها درباره  تاخیر در راه‌اندازی اینستکس و اجرای تعهدات مالی و نفتی اروپا در قالب برجام را مورد اعتراض کرده و مورد انتقاد قرار داده است.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران،‌ پیشتردر باره تاخیر در راه اندازی اینستکس گفته بود که اروپا یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند در برابر فشار شریک آمریکایی خود به وعهده‌هایش عمل کند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت پیشتر گفته بود که  قرار است مرحله دوم کاهش تعهدات ایران ۱۰ روز دیگر عملیاتی شود.

منابع خبری می گویند جلسه کمیسیون مشترک برجام فردا (آدینه )  با حضور ایران،‌ چین، فرانسه،‌ آلمان،‌ روسیه و بریتانیا با ریاست هلگا اشمید،‌ دبیرکل سرویس اقدام خارجه اتحادیه اروپا، با هدف بررسی وضعیت فعلی برجام برگزار خواهد شود .

2 دیدگاه‌

  1. خلاصه ترجمه پیام مسئول سیاستخارجی اتحادیه اروپا
    مگر من مرده باشم که بگذارم جواد جون در مضیغه و سختی بسر ببرد ، من تا جان در بدن دارم از جواد جون پشتیبانی میکنم و در ادامه گقت : مباد آن روز که جوادم ناراحت باشد ، جانم فدای جوادی

  2. تجسم اتحاد شوم سرخ و سیاه، تا دیروز اتحاد بین چریک فدایی و حزب توده و آخوندها بود، امروز روز بین فدریکای عشوه گر و ضخیم بی وطن.

Comments are closed.