فدریکا موگرینی می‌گوید: سازوکار ویژه مالی برای تجارت غیر دلاری با ایران تا پایان سال جاری میلادی آماده خواهد شد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست گذاری اتحادیه اروپا می‌گوید که سازوکار ویژه مالی برای تجارت غیر دلاری شرکت‌ها با ایران تا پایان سال جاری میلادی آماده خواهد شد.

وی گفت انتظار دارند که این ابزار ظرف هفته‌های آینده تا پیش از پایان سال جاری به عنوان راهی برای حفاظت و ترویج تجارت مشروع با ایران آماده شود موگرینی که در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می گفت جزئیات بیشتری بیان نکرد ولی افزود کارها خوب پیش می‌رود.

سال میلادی روز دهم دی ماه به پایان می‌رسد و خانم موگرینی  کمی عجولانه سخن گفته است.

ساز و کار اتحادیه اروپا که وسیله ای برای هدفی ویژه نام دارد برای پیش دستی نسبت به تحریم های آمریکا علیه بانک هایی است که به نقل و انتقال پول صادرات نفت ایران می‌پردازند که می تواند با یک نظام مبادله پایاپای پیوند بخورد از یک نهاد واسطه در اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران بهره می برد.

این ساز و کار تضمین می‌کند که برای مثال پول صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی با فروش کالا و خدمات اروپا به ایران جبران می‌شود.

به رغم گذشت ۶ ماه از خروجی ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای ۶ قدرت جهانی با ایران ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای ادامه تجارت با ایران هنوز صورت اجرایی به خود نگرفته است.