فرار مغزها از ایران ادامه دارد: یک هزار پزشک از هنگام شروع کورونا، از ایران رفتند

سازمان نظام پزشکی ایران فاش ساخت که فرار مغزها از ایران، به ویژه از هنگام شیوع ویروس کورونا شدت گرفته و در همین مدت، بیش از سه هزار پزشک در دوران کورونا مهاجرت کردند

حساب کاربری نظام پزشکی در توئیتر نوشته است که در طی ۱۰ ماه گذشته از شیوع کرونا ۲۰۰ پزشک جان باخته‌اند و ۳۰۰۰ پزشک مهاجرت کرده‌اند.

در ادامه این توییت امده است که بسیاری از کشورها برای حفاظت از جان پزشکان و پرستاران خرید واکسن کورونا از آمریکا را آغاز کرده‌اند تا به کادر درمانی بیمارستان‌ها به عنوان گروه در معرض خطر ابتلا، تزریق کنند، این در حالی است که ایران خرید واکسن کورونا از آمریکا را به دستور رهبر این کشور، متوقف کرده است.

پیشتر نیز آرمین زارعیان، رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران گفته بود که  از زمان شیوع کرونا در ایران بیش از هزار پرستار درخواست مهاجرت از ایران را داده‌اند که نشان از افزایش مهاجرت پرستاران دارد. این در حالی است که تهران حدود ۷ هزار پرستار کم دارد.

سازمان نظام پرستاری ایران اعلام کرد:  از مجموع ۱۱۰ هزار پرستار کشور،‌ ۲۰ هزار نفر از آنها به ویروس کرونا مبتلا شده و پنج هزار نفر نیز از گردونه فعالیت خارج شده‌اند. براساس این گزارش،‌ ۵۰ نفر از پرستاران جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران، از زمان شیوع کرونا در دنیا بسیاری از کشورهای اروپائی برای جذب پرستار شرایط مهاجرت با این عنوان شغلی را به کشورهای خود راحت‌تر از قبل کرده‌اند و حتی شرط تسلط به زبان کشور میزبان به عنوان یکی از شروط مهاجرت حذف شده است.

سازمان نظام پزشکی در انتقاد از سخنان اخیر خامنه ای نوشته است که به علت بدگمانی به آمریکا و بریتانیا حاضر نیست اجازه دهد واکسن فایرز به ایران وارد شود. در حالیکه پیش از این، درخواست‌های بسیاری از سوی پزشکان و پرستاران برای خرید واکسن فایزر آمریکایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز هست، مطرح شده بود.