فرانسه یک دیپلمات ایرانی را از این کشور اخراج کرده است

فرانسه دارایی های وزارت اطلاعات ایران و همچنین دو شهروند ایرانی را مسدود کرد

دیپلمات ها و منابع امنیتی می‌گویند فرانسه یک دیپلمات ایرانی را که به توطئه برای حمله به یک نشست شورای ملی مقاومت در حومه پاریس متهم شده است از این کشور اخراج کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزیر خارجه فرانسه اوایل ماه جاری میلادی گفته بود هیچ شکی وجود ندارد که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پشت ماجرای توطئه علیه نشست این گروه بوده است.

فرانسه دارایی های وزارت اطلاعات ایران و همچنین دو شهروند ایرانی را مسدود کرد.

حدود یک ماه پیش فرانسه اقدامات خود علیه تهران را شدت بخشید و اعلام کرد یک دیپلمات ایرانی مقیم پاریس را اخراج میکند به رویترز گفتند که فردی که اخراج می شود یک مامور اطلاعاتی است که تحت پوشش دیپلماتیک فعالیت می کند.

یک سخنگوی سفارت ایران به اخراج دیپلمات ایرانی واکنشی نشان نداد ایران پیشتر گفته است که با تلاش برای بمب‌گذاری نشست سازمان مجاهدین خلق ارتباطی ندارد.

یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود هرگونه اخراج دیپلمات ایرانی را رد کرده است.

دفتر امانول مکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به پرسش رویترز در این باره خودداری کرد و همه موارد را به وزارت خارجه این کشور ارجاع داد.

فرانسه یکی از حامیان حفظ برجام است و تحولات اخیر را رابطه ای تهران با پاریس را با مشکل مواجه کرده است.

اقدام اولیه فرانسه در مسدود کردن دارایی‌های ایران حرکتی عمدتا نمادینه بود چرا که دیپلمات‌های ایرانی در فرانسه مستقر بودند و در این کشور دارایی نیز نداشتند.

پاریس انتصاب سفیر جدید در ایران را به حالت تعلیق درآورده است و به گزینه تهران  برای اعزام به فرانسه پاسخی نداده است که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.