فرجام برجام چیست؟مرگ یا زنده شدن؟منابع اسراییلی:با وجود تلاش بایدن برجام تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا به نتیجه نخواهد رسید

احیا و یا اعلام مرگ برجام همچنان با انتشار اخبار و گزارش های ضد و نقیض روبرو است و در حالی که در پی پاسخ اخیر رژیم ایران به متن پیشنهادی توافق احیای برجام، سرنوشت توافق احتمالی در ابهام فرو رفته، یک منبع آگاه به نقل از مقام‌های اسرائیلی گفت که مذاکرات احیای برجام تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در ۱۷ آبان به نتیجه نخواهد رسید.

در همین حال، یک منبع آگاه دیگر به لورا روزن گفت که دیوید بارنیا، رییس موساد، در سفر خود به آمریکا برنامه قبلی خود را برای نشست با کمیته اطلاعات سنا درباره مخالفت اسرائیل با احیای برجام لغو کرده است.

یک مقام آگاه اروپایی نیز در گفت‌وگو باروزن پاسخ ایران را «غیر سازنده» توصیف کرد و افزود: «می‌ترسم در وضعیت بسیار بدی قرار داشته باشیم.»

از سوی دیگر، اعضای کنگره نیز نسبت به رویکرد دولت جو بایدن نسبت به روند مذاکرات احیای برجام ابراز نگرانی کرده‌اند.

توماس توبرویل، سناتور جمهوری‌خواه گفت: «دولت بایدن به تنها چیزی که فکر می‌کند این است که نفت ایران را به اروپا برساند، اما با این روند ایران به سلاح اتمی دست خواهد یافت و زندگی بسیاری از افراد به خطر می‌افتد.»

در همان حال که وزارت خارجه آمریکا پاسخ رژیم ایران به پیشنهادات مذاکرات هسته ای را مایه تاسف دانست و آن را مایه  عقبگرد نامید اما گفت که به مذاکره با رژیم ایران پایان نخواهیم داد و دستیابی به توافق با رژیم اسلامی را به نفع امنیت منطقه و جهان دانست که توانایی های هسته ای ایران را محدود می کند.

بن کاردین، سناتور دموکرات، نیز درباره شرط انتقال اورانیوم و پلوتونیوم غنی‌ شده از ایران به روسیه در متن پیشنهادی توافق گفت: «برخی مفاد متناقض وجود دارد که باید قبل از توافق حل و فصل شوند.»

با این حال، کریس مورفی، سناتور دموکرات گفت که برای احیای برجام «شانس بسیار خوبی» وجود دارد. او افزود: «بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک هستیم. اگر برجام احیا نشود، پیامدهای آن برای آمریکا و خاورمیانه فاجعه‌بار خواهد بود.»

این سناتور دموکرات با اشاره به اختلاف نظرهای دولت بایدن با اسرائیل درباره احیای برجام گفت: «درباره احیای برجام با اسرائیل موافق نیستیم. اما با سفارت اسرائیل به طور مدام در تماس هستیم و همیشه برای شنیدن دیدگاه‌های این کشور آماده‌ایم.»

این در حالی است که در روزهای گذشته یاییر لاپید نخست وزیر اسرائیل گفت که هر چند که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که موفق شده ایم تا بتوانیم روند احیای توافق با ملایان از سوی باید را متوقف کنیم اما اسراییل برای هر سناریویی آماده است و گفت که با بایدن توافق نموده است که اسراییل آزادی عمل کامل در برخورد با رژیم ملایان را داشته باشد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

رویترز گزارش کرد ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۶۰ درصد و به شکل هگزافلوراید اورانیوم، اکنون به ۵۵/۶ کیلوگرم رسیده که ۱۲/۵ کیلوگرم بیشتر از آمار گزارش قبلی منتشر شده در پایان ماه می است.