فردا چه کسی باقی می ماند که از رژیم آنان پاسداری کند؟ تفسیر سیاسی هفته، نوشته منشه امیر

تفسیر سیاسی هفته
نوشتۀ: منشـه امیـر

دانلود فایل صوتی تفسیر

حال و هوایی امروز حکومت اسلامی ایران، سرنوشت اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی را به یاد می آورد.

آن یک فرو ریخت و در مورد این یک هم همه شرائط فروپاشی فراهم آمده است.

اتحاد شوروی فرو ریخت، زیرا یک حکومت دیکتاتوری بود.

با شعار دفاع از مستضعفین، یا به قول خودشان “پرولتاریا” به صحنه آمدند، و نتیجه ای شد که کارگر شوروی فقیر و محنت زده تر شد.

همانند حکومت اسلامی ایران که می گوید می خواهد اسلام اهل تشییع را بر همه سرزمین های مسلمان نشین مسلط سازد، و سپس رهبری دنیا را نیز به دست گیرد، اتحاد شوروی می خواست یک حکومت به اصطلاح کارگری در سراسر جهان برپا سازد، که خود رهبری آن را به دست داشته باشد.

درست است که در آن سال ها، چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور دنیا که رژیم کمونیستی داشت، با شوروی رقابت می کرد. ولی در صحنه بین المللی، معمولا شوروی در صف مقدم و در مقام رهبری ضد غربی ها قرار داشت.

حکومت اسلامی ایران در این زمینه هیچ رقیبی ندارد – یعنی، هیچ حکومت شیعه دیگری در جهان وجود ندارد که بخواهد بر سر قدرت، با حکومت ایران به رقابت بپردازد.

ولی آن حکومت، با آن همه قدرت، و با آن همه امکاناتی که رژیم اسلامی ایران حتی یک دهم آن را نیز ندارد، چندان دوام نیاورد و بالاخره فرو ریخت.

دلائل فروپاشی اتحاد شوروی همان دلائلی است که امروز در مورد حکومت اسلامی ایران وجود دارد.

دیکتاتوری و سرکوب مردمان، شیوه ای نیست که برای همیشه دوام آورد – به ویژه امروز، که نسیم مردمسالاری در سراسر جهان وزیدن گرفته و مردمان در هر گوشه دنیا با مفهوم آن  آشنا شده اند و از برتری های آن آگاه شده اند، و آن را طلب می کنند.

خیزش مردمی در ایران در یک سال گذشته، بزرگترین نشان آن بود که این ملت را نمی توان با ملت روسیه که هرگز طعم آزادی را نچشیده بود، یکسان و برابر دانست.

مردم روسیه از حکومت تزراها که شهروندان را رعیت خود می پنداشتند بیرون آمدند، و زیر پرچم حکومت کمونیستی قرار گرفتند که در واقع همان حکومت تزاری در پوشش تازه و با نام جدید بود.

ولی ملت ایران، یکصد و اندی سال پیش نخستین مردم منطقه بودند که پرچم آزادیخواهی برافراشتند و انقلاب مشروطیت را به راه انداختند.

این پدیده در آن دوران در هیچ کشور دیگر منطقه همانند و همتا نداشت.

در اتحاد شوروی، اگر تولید کاهش یافت و اگر مردم فقیر ماندند، اگر سطح زندگی به یک دهم کشورهای آزاد جهان هم نمی رسید، به خاطر آن بود که حکومت همه فعالیت های اقتصادی کشور را در دست خود قبضه کرده بود.

و امروز در ایران، تنها دو گروه بر اقتصاد مملکت  مسلط هستند، که عمدۀ آن ها سپاه پاسداران است و در کنارش گروه آقازاده ها و صاحبان قدرت، که بخشی از اقتصاد ایران را در انحصار خود گرفته اند.

تشابه دیگر بین اتحاد جماهیر شوروی و حکومت اسلامی ایران، فساد مالی و بی کفایتی در امور مدیریت است. ولی در رژیم ایران، این پدیدۀ منحوس صد برابر بیشتر از اتحاد شوروی به چشم می خورد.

خمینی در آن دوران، به دروغ، ملت ایران را به دو گروه کاخ نشین و کوخ نشین تقسیم کرده بود. و این در حالی که در ایران یک طبقه متوسط بسیار فعال در آن دوران وجود داشت که دائما در حال رشد بود و اقتصاد ایران بر پایه های سالم قرار می گرفت.

امروز، در صدر کاخ نشینان، خود سران حکومت و آخوندهای دولتی قرار دارند، در حدی که کاخ خامنه ای در جماران، از کاخ ورسای در حومه پاریس بزرگتر و مجلل تر است، و قبر خمینی از همه اماکن مقدس اسلامی در جهان از مکه معظمه تا مدینه منوره وسیعتر و پرهزینه تر است.

آنان طبقه متوسط را در ایران نابود کرده اند، تا همه چیز در تسلط سپاه و آقازاده ها باشد. همه مردم ایران کوخ نشین شده اند، جز آن اقلیت کوچکی که در کاخ نشینی، دست شاهزادگان عرب را نیز از پشت بسته است.

امروز فساد مالی و سوء استفاده مالی از قدرت، مانند موریانه، پیکر رژیم را سوراخ سوراخ کرده است. دزدی ها چند میلیاردی شده و کسی را خم به ابرو نمی آید.

می گویند که دست کم یک سوم از مردم ایران مالباخته هستند. پول آنان کجا رفت؟همه روسای آن شرکتهای پس انداز و سرمایه گذاری، خود سران رژیم و یا خویشاوندان و وابستگان آن ها بودند.

چنین حکومتی، حتما فرو می ریزد. این جبر تاریخ است و غیر قابل اجتناب.

ولی یک شباهت عمده دیگر بین حکومت اسلامی ایران و اتحاد جماهیر کمونیستی را از نظر دور نداریم و آن، هزینه کلان و بالای اتحاد جماهیر سوسیالیستی با حکومت کاپیتالیستی آمریکا بود و آن این که شوروی، برای آن که در ردیف غرب قرار گیرد، کوشید بزرگترین ارتش دنیا را داشته باشد، پیشرفته ترین جنگ افزارهای دنیا را به دست آورد.

یکی از عواملی که کمر اتحاد شوروی را شکست، و باعث فرو افتادن آن شد، رقابت فضایی با ایالات متحده در پروژه موسوم به “جنگ ستارگان” بود.

حالا، حکومت ایران، برای آن که قدرتی به دست آورد و آرزوی رویاگونه خود را برای تسلط بر کشورهای منطقه عملی سازد،  بیشترین بخش از بودجه خود را در تولید موشک و ادامه برنامه های اتمی و یاری رسانی به سازمان های ترور هزینه می کند.

این هم یکی از عواملی است که به فروپاشی حکومت ایران شتاب خواهد بخشید.

کره شمالی، اگر ندارد، به دیگران هم نمی دهد. ولی جمهوری اسلامی ایران ندارد، و مردمانش گرسنه و بیکار هستند، و آن پول کمی را هم که باقی می ماند، این چنین در راه پروژه های منطقه ای خود به هدر می دهد.

گاهی این تصور به وجود می آید که حکومت اسلامی ایران خدمتگزار و دست نشانده امپریالیسم و استکبار است، زیرا هر آن چه را که می کند، باعث شکاف و ستیز در داخل جهان اسلامی می شود و مسلمانان را بیش و بیشتر به سوی آمریکا سوق می دهد.

آیا اگر حکومت اسلامی ایران با شعار برتری مذهب شیعه به میدان نمی آمد، این جنگ آشکار و پنهان بین شیعه و سنی رخ می داد؟

آیا اگر حمینی شعار برانداختن حکومت وهابی در عربستان را مطرح نمی ساخت، و خامنه ای به حوثی های یمن موشک نمی داد که به سوی ریاض و مکه و مدینه شلیک کنند،  ملک سلمان و محمد بن سلمان این چنین به سوی آمریکا کشانده می شدند؟

به یک شباهت دیگر در مورد علت فروپاشی اتحاد شوروی  و علل متزلزل شدن پایه های حکومت اسلامی ایران نیز بپردازیم که ممکن است در آینده نه چندان دور از عوامل اصلی شتاب بخشیدن به برافتادن رژیم ایران باشد – و آن، به صحنه آمدن دولت جدیدی در ایالات متحده است که همه محاسبات پیشین را به هم ریخته است.

اگر دیروز، وقتی که حدود یک میلیون نفر از مردم ایران به خیابان ها آمدند و شعار می دادند “رای من کو؟” و دولت ایالات متحده سکوت کرد و حتی به نوعی از حکومت اسلامی ایران زبان به حمایت گشود، امروز آنانی در کاخ سفید واشنگتن نشسته اند که در هر فرصت حمایت قاطع خود را از مردم ایران و آزادی های آنان اعلام داشته اند.

گل بود، به سبزه هم آراسته شده است.

دیروز، از وزیر دفاع آمریکا تا وزیر خزانه داری، علیه رژیم ایران سخن گفته و از براندازی آن حمایت کرده بودند. و امروز شخصی وزارت خارجه را به دست گرفته که از مخالفان سرسخت رژیم ایران، و خواهان برانداختن آن بوده و هست. و فردی به عنوان مشاور امنیت ملی در کاخ سفید منصوب شده که او را “کابوس رژیم ملایان” نام نهاده اند – زیرا در دوران به عهده داشتن نمایندگی آمریکا در سازمان ملل و پس از آن، همیشه از لزوم برانداختن رژیم در ایران سخن گفته است.

اکنون، دیگر ملت ایران احساس می کنند که تنها نیستند، و روزی که اوضاع را مناسبت بدانند و دوباره به پا خیزند، کشورهای بسیاری به جانبداری از آنان روی خواهند آورد.

پرزیدنت ترامپ در پیام نوروزی خود بیشترین حمایت را از مردم ایران بیان می کند. هیچ رهبری در گذشته این چنین در پشتیبانی از خیزش مردمی در ایران سخن نگفته بود.

امروز، در نخستین هفته فرودین ماه سال ۱۳۹۷ خورشیدی، حکومت ایران در برابر همه این پدیده ها چه می تواند بکند؟

چگونه خواهد توانست خود را از سقوط و فروپاشی حتمی در امان نگاه دارد؟

چه پایگاهی برایش باقی مانده است؟

سپاه پاسداران و بسیج و نیروهای انتظامی و ارتش، همگی از خود ایرانیان تشکیل شده اند . حتی اگر حقوق ماهیانه این افراد تحت فرمان رژیم کاملا فراهم است، ولی بی تردید، برادران و خواهران و خویشاوندان و همسایگان خود را می بینند که از فقر رنج می برند و از سرکوب می نالد و بر بخت بد خود اشک می ریزند.

این خود، بالاخره بر آن سپاهی و بسیجی و مامور حکومتی تاثیر خواهد گذاشت که رژیم را ترک گوید و به مردم بپیوندد.

آنگاه، کی می ماند که از سقوط رژیم جلوگیری کند؟

یک مشت مداح اهل بیت و روشه خوان؟

اورشلیم – شنبه چهارم فروردین ماه ۱۳۹۷ خورشیدی، ۲۴ ماه مارس ۲۰۱۸ میلادی

 

5 دیدگاه‌

  1. ترامپ در سخنانش گفت روسیه بسیار قوی تر از اتحاد جماهیر شوروی است سرنگونی شوروی به نفع روسیه اکنون می باشد برای اینکه روسیه سرمایه دار شده

  2. حکومت فاشیستی آخوندی با حکومت فاشیستی هیتلر یا موسولینی قابل مقایسه است که سرنوشت هیتلر با موسولینی درس عبرت باید باشد برای حکومت فاشیستی آخوندی

  3. به نام خدا.این اصلا به نفع اسرائیل نیست چون توده های عرب دیگه مردم ایران نیستن که ما در فضای مجازی میبینیم جانب داری اسرائیلیان را میکنند شما نگاه به حکومت ایران نکن که حالا با وعده آب مجانی سر کار آمد ولی اصلا آب پولی هم نیست که خریداری بشه.اعراب در بازی های آنلاین و شبکه های مجازی به شدت با اسرائیلیان چه مسلمان و چه غیره مسلمان مشکل دارن و این مشخصه.از هر ایرانی بپرسی نظرت راجع به اعراب و اسرائیلیان چیه یا میگن ما با جفتشون زیاد حال نمیکنیم این در بدترین حالته یا میگن اسرائیلیان خیلی بهتر از اعراب هستن.خوب اینی که ایران راحت میره لبنان تقصیره ایران نیست چون اسرائیل هیچ نفوذ و محبوبیتی تو منطقه نداره و از این داستان ترکیه خیلی بهتر ایران بعد از فروپاشی حکومت استفاده میکنه هم نفوذ خیلی بالاتری نسبت به ایران دارن چون همه سنی هستن هم خیلی از اعراب دوسشون دارن و هم مدعی امپراتوری عثمانی (اموی) هستن و هم بخاطر نزدیکی با اروپا از تکنولوژی بهتر و اقتصاد خیلی قویتری نسبت به ایران برخوردارن پس حکومتی که به جای آب شیرین کن آب شور کنی میسازه موشکشم طوری ساخته که ممکنه به خاطر نقص فنی قبل از شلیک تو خود پایگاه منفجر شه ایران و حالا فتنه گری های کودکانش به نظر من قسمت خوب داستانه.امیدوارم همیشه شاد کام باشید

  4. قدیما راست مى گفتن که دنیا دارالمکافات است مى دانید چرا ؟
    چون محمدرضاشاه پهلوى زمانى فهمید که داخل مملکتش چه خبر است که خبر تاسیس حکومت جدید را در ایران برایش دادند الان آیت الله خامنه ایى هم زمانى مى فهمد که داخل مملکتش چه خبر است که خبر تاسیس یک حکومت جدید مانند اروپا را در ایران برایش مى دهند که دیگر خیلى دیر شده و باید خودش را براى اعدام شدن به مانند صدام حسین عراق آماده کند .

Comments are closed.