فرزند نخست وزیر اسرائیل، از استانبول با اسم تاریخی قسطنطنیه نام برد و اردوغان اکنون مطالبه پوزش طلبی می کند

یائیر لپید فرزند نخست وزیر اسرائیل که خشم اردوغان با برانگیخته است

رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان به بهانه جدیدی برای تیره ساختن هرچه بیشتر روابط ترکیه با اسرائیل دست یافته و آن، گزارشی است که به موجب آن، یائیر نتانیاهو فرزند ارشد نخست وزیر اسرائیل در سخنانی، شهر استانبول را به نام تاریخی آن یعنی قسطنطنیه مورد خطاب قرار داده است. اردوغان قاطعانه خواستار شده که شخص یائیر و یا پدرش بنیامین نتانیاهو، از دولت ترکیه پوزش بخواهد و این اشتباه را جبران کند.

نام اصلی شهری که موجب خشم اردوغان شده، قسطنطنیه است که در همه کتب تاریخ از آن ذکر شده است. ولی امپراطوری عثمانی، پس از تصرف ترکیه کنونی و شهر قسطنطنیه، نام آن را به استانبول تغییر داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که فردی بسیار عصبی و خشن به نظر می رسد، تهدید کرده که اگر نتانیاهو و فرزندش از این ذکر نام پوزش نطلبند، او را ه های دارد که به گفته وی، “می تواند اسرائیل را ادب کند”.

3 دیدگاه‌

  1. با توجه به وقایع تاریخی اول باید رجب طیب اردوغان از مردم ترکیه پوزش بخواهد زیرا ایشان که همواره خواستار احیای دوران عثمانی در ترکیه می‌باشند، می‌بایستی در درجه اول اسم استانبول را به اسلامبول که نام اصلی آن در زمان عثمانی بود، تغییر دهند ، بعد به دیگران ایراد بگیرند که چرا به اشتباه قسطنطنیه گفتند.

  2. اردوغان یک اسلامگرای اخوانی که با حمایت مردم عامی و نژادپرستانی مانند گرگهای خاکستری و حمایت از گروههای اسلامگرای تروریستی مانند النصر احرارالشام و .. با چنین سخنان پوچ و بی ربطی احساسات مردم عامی را برانگیخته و با دشمنی با کوردها و قبول نداشتن نوادگان ماد و نفی کوردها و کوردستان جنایات زیادی مرتکب شده و به نظر من اول باید جوابگوی جنایات اشغال عفرین و سرکوب ملتش باشد بعد خط و نشان برا اسراییل و ملت بزرگ اسراییل بکشد چون خود او هم میداند در مقابل اسراییل هیچی نیست و اگر ناتو و تجهیزاتش نبود یقینا پ ک ک تا الان در کاخ ریاست جمهوریش عکس یادگاری می گرفتند!

  3. این اردوغان رو نه زیاد جدی بگیرید و نه بهش اهمیت دهید.خودشم مونده نمیدونه چکار کنه.به جای اینکه اقتصادش رو بسازه دنبال حاشیه هستش. پسر ناتانیاهو حرف اشتباهی نزده.

Comments are closed.