فرستاده سازمان ملل به لبنان، به جای محکوم دانستن تجاوزات حزب الله، به تحسین از نعیم قاسم و کتاب او پرداخت

یک وزیر کابینه اسرائیل نیز به طنز گفت که یان کوُبیس از نعیم قاسم راهنمایی گرفته که با چه شیوه ای می توان بیشترین شمار یهودیان را به قتل رساند.

دیدار فرستاده سازمان ملل در لبنان با معاون حسن نصرالله، سرکرده گروه حزب الله لبنان، خشم اسرائیل را برانگیخت و آگاهان سیاسی آن را نمونه دیگری از اسرائیلی ستیزی شماری از ماموران و یا حکومت های عضو سازمان ملل دانستند.

در گزارش ها آمده بود که فرستاده سازمان ملل، به نام یان کُوبیس، که ماموریت او مبارزه با تنش و ترور و کمک به برقراری آرامش و صلح می باشد، به دنبال دیدار با نعیم قاسم، معاون آخوند حسن نصرالله در بیروت، از او تمجید کرده و حتی گفته است نعیم قاسم کتابی نوشته که همگان باید آن را بخوانند.

سازمان ملل بارها حزب الله لبنان را به خاطر نقش آن در ایجاد آشوب و ستیز در منطقه مورد نکوهش قرار داده است. علاوه بر این، حدود دوازده سال پیش قطعنامه ای در شورای امنیت به تصویب رسید که به موجب آن، حزب الله حق ندارد در جنوب لبنان به فعالیت نظامی بپردازد و یا هرگونه جنگ افزاری به آن ناحیه بفرستد. ولی همگان تائید می کنند که حزب الله، قطعنامه مزبورا که قطعنامه ۱۷۰۱ نام دارد زیر پا گذاشته و نه تنها در جنوب لبنان حضور نظامی گسترده دارد، بلکه چهار تونل تهاجمی نیز به سوی خاک اسرائیل حفر کرده بود.

ایالات متحده حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های ترویستی قرار داده و کشورهای اروپایی نیز فعالیت های فتنه گرانه این سازمان را محکوم دانسته اند. با این همه، فرستاده سازمان ملل، یان کُوبیس، به جای آن که در دیار با نعیم قاسم، خواستار عقب نشینی حزب الله از جنوب لبنان و توقف دست اندازی علیه خاک اسرائیل باشد، از او به تمجید پرداخت و به خبرنگاران گفت که همگان باید کتاب نعیم قاسم را ، مانند خود وی بخوانند.

ارتش اسرائیل از این سخنان فرستاده سازمان ملل ابراز خشم کرد و در حساب توییتری خود نوشت که آقای کوبیس، باید به جای خواندن کتاب یک تروریست قانون شکن، قطعنامه ۱۷۰۱ را بخواند و بداند که وظیفه او فشار آوردن به حزب الله برای اجرای مفاد این قطعنامه و متوقف ساختن عملیات تعرضی علیه اسرائیل می باشد.

یک وزیر کابینه اسرائیل نیز به طنز گفت که یان کوُبیس از نعیم قاسم راهنمایی گرفته که با چه شیوه ای می توان بیشترین شمار یهودیان را به قتل رساند.

یک دیدگاه

Comments are closed.