فرستاده صلح آمریکا بین اسرائیل و فلسطینیان کناره گیری کرد و همزمان رژیم ایران و حزب الله را محکوم دانست

 

کرینبلات در سخنرانی در شورای امنیت، رژیم ایران را مورد حملات گزنده قرار داده بود

حقوقدان جیسون گرینبلات که در سه سال اخیر به عنوان فرستاده صلح ایالات متحده به هدف پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان فعالیت کرده بود، اعلام داشت که از این سمت کناره گیری می کند. آشنایان امور گفتند که این رویداد ممکن است به بخت پیشبرد صلح آسیب برساند. گرینبلات در زمانی کناره گیری خود را اعلام می کند که قرار است کوتاه مدتی پس از انتخابات عمومی اسرائیل، طرح صلح ایالات متحده که “معامله قرن” نامگذاری شده، رونمایی گردد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل یازده روز دیگر برگزار می شود و ارزیابی آن است که برپایی دولت آینده کاری بسیار مشکل خواهد بود، زیرا دو حزب اصلی، یعنی لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس، تقریبا گام به گام هستند و هیچیک از آن ها به تنهایی قادر به تشکیل کابینه بعدی نخواهد بود و احتمال می رود که باید دولت وحدت ملی برپا ساخت.

گریننبلات در آخرین اظهارات خود، پیش از آن که کناره گیری وی علنی شود، فتنه گری های حکومت ایران و رفتار مزدورانه حزب الله برای ایجاد آشوب در منطقه را مورد نکوهش سخت قرار داد. این شخصیت آمریکایی گفت: «تصاویر هوایی از کارخانه موشک های نقطه زن  که رژیم ایران قصد دارد در بقاع لبنان برپا سازد، نشان می دهد که تا چه حد رژیم اسلامی ایران و گروه های تحت فرمان آن، یک خطر جدی برای امنیت اسرائیل به شمار می آیند».

گرینبلات گفت که این تصاویر نشان می دهد که تا چه حد رژیم ایران می خواهد از طریق گروه های نیابتی خود یک خطر محسوس امنیتی علیه موجودیت اسرائیل ایجاد کند.

حیسون گرینبلات در آخرین دیداری که با محمود عباس در رم الله داشت

فرستاده صلح ایالات متحده، در ادامه پیام توییتری خود نوشت: «آنانی که چشم خود را به روی این واقعیت می بندند، و از محکوم شناختن گسترش تسلیحات حزب الله و حمله های ستیزجویانه آن علیه مواضع اسرائیل کوتاهی می کنند، عملا در برابر واقعیات منطقه ای چشمان خود را می بندند».

مقامات اسرائیلی از این که حقوقدان جیسون گرینبلات از ماموریت صلح خود استعفاء می دهد، ابراز تاسف بسیار کردند. ولی حکومت خودگردان فلسطینی همچنان به سکوت نسبت به این خبر ادامه می دهد. در گذشته، محمود عباس بارها گرینبلات و سیاست ایالات متحده درباره صلح با اسرائیل را مورد حملات گزنده قرار داده بود. امروز نیز یک مقام فلسطینی که خود را سخنگوی محمود عباس نامید گفت که فلسطینیان در برابر کناره گیری گرینبلات حتی یک قطره اشک نمی ریزند، زیرا او بخت رسیدن به صلح را به طور کامل نابود کرد.