فرستاده صلح آمریکا: مساله برپایی کشور مستقل فلسطینی، باید در گفتگوی مستقیم حل شود

جیسون گرینبلات فرستاده صلح آمریکایی بین اسرائیل و فلسطینیان

فرستاده صلح ایالات متحده، حقوقدان جیسون گرینبلات به خبرنگاران گفت که طرح آن کشور برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان، به اعطای “خودگردانی محلی” به فلسطینیان اشاره می کند تا آن ها به صلح با اسرائیل خوی گیرند. وی گفت که احتمال برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، امری است که مستقیما به مذاکرات و توافق بین اسرائیل و سران فلسطینی بستگی دارد.

جیسون گرینبلات یکی از مهره های اصلی در تدوین طرح صلح ایالات متحد است که “معامله قرن” نام گرفته و هدفِ آن پایان بخشیدن به نزاع دیرین فلسطینی ها با اسرائیل می باشد.

این نماینده گفت که ایالات متحده برای آن که فلسطینیان را تشویق به نشستن به دور میز مذاکرات با اسرائیل سازد، امتیازاتی نیز برای آنان در نظر گرفته است.

سران حکومت خودگردان فلسطینی از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، عملا آن کشور را تحریم کرده اند و حاضر به بررسی طرح صلح آمریکایی و یا تماس و مذاکره با نمایندگان رسمی آن کشور نیستند.

در همین حال، پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری روسیه، در یک گفتگوی تلفنی با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، با او درباره روند صلح و مسائل دیگر گفتگو کرد. پرزیدنت پوتین از جمله به محمود عباس گفت که وی با شیوه کار آمریکائیان که اول می خواهند همکاری اقتصادی ایجاد کنند مخالف است و براین باور است که اول باید اختلافات سیاسی حل شود و تنها پس از آن است که می توان به همکاری های اقتصادی پرداخت.

جیسون گرینبنلات و داماد پرزیدنت ترامپ، جار ِد کوشنر، در یک سال اخیر چندین بار از اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه دیدن کردند تا برای تهیه طرح صلح به گردآوری اطلاعات بپردازند و همچنین با سران کشورها مشورت کنند.

گرینبنلات گفت که اگر فلسطینی ها برای آغاز گفتگوها و تلاش برای پیشبرد صلح حسن تفاهم نشان دهند، ایالات متحده ممکن است کمک مالی خود به آن ها را از سرگیرد.

2 دیدگاه‌

  1. پوتین قابل اطمینان نیست، چرا که فقط برای منافع شوروی دخالت میکند. دریای کاسپین را به عنوان باج از ملاها ازکشور ما جدا کرد!

  2. کشور فلسطین تنها زمانی ممکنه برپا بشه که جمهوری اسلامی نابود شدہ باشد۰ برای این ھست که میگویند سرنوشت ملّت ایران و کشور اسرائیل با ھم پیوند خوردہ۰

Comments are closed.