فرستاده صلح آمریکا نیز می گوید که اسرائیل حق ضمیمه کردن بخشی از کرانه را دارد

فرستاده صلح آمریکا نیز می گوید که اسرائیل حق ضمیمه کردن بخشی از کرانه را دارد

فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ، حقوقدان جیسون گرین بلات نیز بر این باور است اسرائیل حق دارد بخش هایی از کرانه باختری را به خاک خود ضمیمه سازد. سخن از نقاطی است که در آن ها چندین آبادی اسرائیلی نشین برپا شده و اکثر آن ها در نزدیکی مرز اسرائیل قرار دارد.

سفیر ایالات متحده در اسرائیل، دیوید فریدمن، هفته پیش به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که در شرائط سیاسی خاص، اسرائیل از این حق برخوردار است که بخش هایی از کرانه باختری را به خاک خود پیوند دهد. فردای روز انتشار این خبر، وزارت خارجه ایالات متحده اعلام داشت که سخنان فریدمن بازتاب دهنده سیاسی رسمی دولت واشنگتن نمی باشد.

جیسون گرین بلات که از جانب پرزیدنت ترامپ مامور پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها می باشد، در یک مناظره علنی که در حضور تماشاچیان برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که او نسبت به سخنان سفیر ایالات متحده در اورشلیم چه می اندیشد، گفت که فریدمن با کلمات نرمی این دیدگاه خود را بیان کرده و من نیز از آن جانبداری می کنم»

در اسرائیل، احزاب راست گرا خواهان آن هستند که دولت نقاطی را در کرانه باختری که تحت تسلط امنیتی اسرائیل می باشد، به خاک خود ضمیمه کند. این نقاط که در اصطلاح “منطقه C” نامیده می شود، فلسطینی نشین است، ولی امور امنیتی آن همچنان تحت نظارت اسرائیل می باشد. سخن از نقاطی است که به خاک اسرائیل نزدیک است و یا آبادی های اسرائیلی نشین در آن جا برپا شده است.

جیسون گرین بلات در پاسخ به این پرسش که طرح صلح ایالات متحده چه هنگام رونمایی خواهد شد، در این مناظره گفت که با توجه به انتخابات عمومی دوباره در اسرائیل، ارائه طرح تا پس از برپایی دولت آینده به تعویق می افتد. دولت آمریکا تا کنون چند بار انتشار این طرح را به علل مختلف به تعویق انداخته است.

قرار است کمتر از دو هفته دیگر، یک همایش بین المللی در مَنامه پایتخت بحرین برگزار شود که هدف از آن جلب سرمایه گذاری در مناطق فلسطینی نشین به هدف پیشبرد صلح می باشد. رهبر حکومت خودگردان فلسطینی این همایش را تحریم کرده، ولی دولت های اردن، مصر و مراکش حضور خود را مورد تائید قرار داده اند. ابتدا گفته شده بود که وزیر دارایی اسرائیل نیز به همایش دعوت شده است. ولی احتمال می رود که این امر مشکلاتی برای دولت بحرین به وجود آورده بود. از این رو، اکنون گفته می شود که تنها کمپانی های اقتصادی و سرمایه گذاری خصوصی اسرائیل در این همایش حضور خواهند یافت.