فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ، ضمن آن که فلسطینیان را به صلح فراخواند، از ابعاد همکاری بین اسرائیل و امیرنشین ها عرب ابراز شگفتی کرد

حقوقدان-جیسون-گرینبلات-فرستاده-صلح-پرزیدنت-ترامپ.jp

یک مقام ارشد ایالات متحده که از جانب پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد امکان صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را پیشبرد، با

انتشار مقاله ای، فلسطینیان را فراخواند که از فرصت برقراری آتش بس با اسرائیل استفاده کنند و برای پیشبرد آشتی بین خود و اسرائیلیان بکوشند و این فرصت طلائیِ به دست آمده را تلف نکنند.

حقوقدان جیسون گرینبلات از مشاوران پرزیدنت ترامپ که به عنوان فرستاده صلح، می کوشد به نزاع فلسطینی اسرائیلی پایان دهد، در مقاله ای که در روزنامه “ییسرائل هیوم” انتشار داد، از جمله نوشت: «هنگام آن است که فلسطینیان از نزاع و خونریزی دور شوند و برای رسیدن به صلح تلاش کنند».

گرینبلات به رشته دیدارهای خود با رهبران امیرنشین های عرب اشاره کرد که از مدت ها پیش می کوشند راه نزاع با اسرائیل را کنار گذراند و به سوی دوستی و همکاری با اسرائیل گام بردارند.

دستیار پرزیدنت ترامپ، در بخشی از مقاله خود نوشت که در گفتگو با سران و سیاستمداران بسیاری از امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس و همچنین عربستان سعودی، شگفت زده شده از این که تا چه حد آن ها به واقعیات پی برده و از خصومت با اسرائیل دست برداشته اند».

این حقوقدانِ فرستادۀ صلح، به مناسبات گسترده ای اشاره کرد که هم اکنون به صورت آشکار و پنهان بین اسرائیل و امیرنشین های عرب وجود دارد.

اشاره او از جمله به دیدار رسمی نخست وزیر اسرائیل از سلطان نشین عمان، سفر وزیر اطلاعات اسرائیل به همان امیرنشین، دعوت از مقام ارشد اسرائیلی برای دیدار از بحرین و همچنین حضور اسرائیل در مسابقات بین المللی جودو در ابوظبی و نواختن سرود ملی اسرائیل در تالار مسابقات نمونه های آشکاری از این همکاری ها می باشد که جوانب محرمانه ای نیز دارد که باید پنهان بماند.

سلطان قابوس حاکم عمان به گرمی از نخست وزیر اسرائیل استقبال کرد

حقوقدان گرینبلات در بخش دیگری از  مقاله خود ابراز تاسف کرد از این که رهبران امیرنشین ها به طور علنی به پشتیبانی از اسرائیل سخن نمی گوید. او نوشت که این سیاستمداران در گفتگوهای خصوصی و محرمانه، بیشترین دوستی را نسبت به اسرائیل بیان می کنند، ولی حاضر نیستند همان سخنان را در برابر میکروفون یا دوربین تلویزیون و یا در یک سخنرانی عمومی بیان کنند، زیرا از تندروهای عرب بیم دارند.

گرینبلات در مقاله خود نوشت که علل بسیاری وجود دارد که همکاری بین اسرائیل و کشورهای عرب را ضروری می سازد که یکی از آن ها لزوم مقابله با زیاده خواهی های حکومت ایران است.

ییسرائل کاتس وزیر اطلاعات و راه و ترابری اسرائیل در همایش بین المللی که در سلطان نشین عمان برگزار گردید

در این زمینه، در گزارش های پیشین گفته شده بود که امیرنشین های عرب از بیم خوی تجاوزگرایانه رژیم ایران، همکاری های گسترده محرمانه ای با اسرائیل برقرار ساخته اند.

حقوقدان گریبنلات نوشت که منافع مشترک بسیاری بین اسرائیل و کشورهای عرب وجود دارد که می تواند زمینه مناسبی برای افزایش همکاری ها بین دو طرف باشد. او نوشت که نبود روابط رسمی بین اسرائیل و امیرنشین ها یکی از موانع اصلی گسترش همکاری هایِ فی مابین می باشد.

خانم میری رگب وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل در کناب جودوگار اسرائیلی برنده مدال طلا در ورزشگاه ابوظبی که در آن جا سرود ملی اسرائیل نیز نواخته شد