فرستاده ویژه  آمریکا: حکومت ایران، با ایجاد ناامنی و آشوب در یمن تمایلی به پایان دادن جنگ در این منطقه را ندارد 

تیم لیندر کینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن گفت که تا کنون هیچ اقدام مثبتی از سوی رژیم  ایران در زمینه پایان دادن به درگیری‌ها در یمن ندیده و سپاه قدس حکومت ایران ، حوثی‌ها را آموزش داده و سلاح در اختیار آنها قرار می‌دهد.

وی که به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا برای مشورت درباره اوضاع یمن به ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی رفته، گفت که آمریکا به مشورت با همپیمانانش ملتزم است و « جو بایدن مرا برای مشورت با همپیمانان سعودی به ریاض اعزام کرد.»

تیم لیندرکینگ خواستار ایفای نقش مثبت ایران شد و تاکید کرد: «ایران باید به بی‌ثبات‌سازی منطقه پایان دهد. زمان آن رسیده که ایران از گفتگوهای صلح در یمن حمایت کند.»

تیم لیندر کینگ به تلاش‌های شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی درباره پایان دادن به جنگ در یمن اشاره کرده و گفت: « تلاش‌های ولی‌عهد سعودی در زمینه متوقف کردن ناآرامی و درگیری‌ها در منطقه را ارج می‌نهیم.»

پیشتر هم معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن، با انتقاد شدید از نقش فرستاده جمهوری اسلامی به عنوان سفیر نزد حوثی‌ها در امور سیاسی و اجرایی مناطق تحت نفوذ این شبه‌نظامیان، تاکید کرد: «پاسدار حسن ایرلو حاکم فعلی مناطق تحت نفوذ حوثی‌ها است.»

در همین راستا، ارتش یمن هم  حسن ایرلو، سفیر ایران نزد ستیزه‌جویان حوثی را متهم کرد که فرماندهی عملیات نظامی حوثی‌ها در جبهه مأرب را بر عهده دارد.

در ادامه این خبر، امده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در  بیانیه‌ای محمد عبدالکریم غماری و یوسف مدنی دو تن از شبه نظامیان حوثی را متهم کرد که با ادامه حملات نظامی در تشدید بحران انسانی و بی ثباتی یمن نقش جدی داشته اند و نام آنها به فهرست تحریم های ایالات متحده اضافه شده است.

در این بیانیه آمده است که محمد عبدالکریم غماری تدارک حملات نیروهای حوثی به ویژه در استان مارب و حملات هوایی علیه عربستان سعودی را بر عهده داشته و یوسف مدنی از رهبران برجسته نیروهای حوثی در عملیات علیه مارب نقش داشته اند.

شورشیان حوثی در ظرف چند ماه گذشته عملیات گسترده ای را برای تصرف مارب آغاز کرده اند. این شهر آخرین پایگاه نیروهای مورد حمایت دولت در شمال یمن است که از پشتیبانی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برخوردار هستند.