فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه به تهران با علی شمخانی، درباره جنگ سوریه دیدار و گفتگو کرد

با توجه به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، تبادل نظر بین مقامات ایران و روسیه دارای اهمیت و اولویت می باشد

با گذشت دو هفته از وارد آمدن آسیب به نفتکش ایرانی سابیتی، هنوز جزئیات ماجرا مشخص نشده است و با آن که حکومت ایران کسی را متهم نکرده است .با این همه، علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی حکومت تهدید کرده، گفت : پاسخ پشیمان‌کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی می‌دهیم

شمخانی  که در دیدار با الکساندر لاورنتف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه  سخن می گفت، افزود: هرگونه اقدامی که موجب تشدید ناامنی و افزایش بحران در منطقه شود باید به سرعت متوقف گردد.

پرزیدنت پوتین لاورنتف را به تهران فرستاده، تا پیرامون روابط دو کشور و اوضاع منطقه تبادل نظر شود. با توجه به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، تبادل نظر بین مقامات ایران و روسیه دارای اهمیت و اولویت می باشد.

علی شمخانی گفت: بحران های منطقه از جمله بحران سوریه و یمن راهکار نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماسی و گفتگوهای سوری-سوری و یمنی-یمنی حل و فصل شود.

شمخانی ،  ناامنی در آبراه های بین المللی را به عنوان یکی از عوامل خطرناک ایجاد بحران در منطقه نام برده وافزود :  پاسخ پشیمان کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ که در صدد ایجاد موج جدیدی از تشنج آفرینی در منطقه هستند خواهیم داد.

در حالی هیچکدام از مقامات رسمی حکومت نامی از حمله کننده به کشتی سابیتی نبرده اند ،ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این باره  گفت : فیلمی که دوربین‌های نصب شده روی نفتکش گرفته اند، نشان می‌دهد که این حمله از طرف آمریکا و رژیم صهیونیستی و آل سعود انجام شده است. مسلماً این مثلث شوم تلاش داشت که ضربه شست به جمهوری اسلامی نشان دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود:  عربستان سعودی و آمریکا تلاش دارند تا این حمله را به گردن داعش و یا طالبان بیندازند اما اسناد و مدارک موجود از حمله نفتکش ایرانی نشان می‌دهد که امکان سازماندهی این حمله از سوی داعش و گروه‌های تروریستی وجود ندارد زیرا این گروه ها در منطقه دریای سرخ حضور ندارند.

حسن‌بیگی  ادعا کرد :  اسناد و مدارک زیادی در مورد دخالت برخی دولت ها در حمله به نفتکش ایرانی وجود دارد که این اسناد و مدارک به سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد و کشورهایی که در این حمله تروریستی نقش داشتند باید تاوان عمل خود را بدهند.

بیگی افزود:  همه دنیا می‌دانند که پول عربستان سعودی برنامه‌ریزی موساد و سیا موجب ایجاد گروه های تروریستی در منطقه غرب آسیا شده است.  

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حالی این سخنان را مطرح می کند که حکومت ایران با حمایت  مالی گسترده حاصل از فروش نفت ایران از گروه های تروریستی در منطقه از جمله حماس و حزب الله در لبنان و حوثی ها در یمن و هم چنین حشد الشعبی در عراق موجب تنش و عملیات های متعدد تروریستی در منطقه شده است  .