فرستاده پیشین صلح ایالات متحده به نتانیاهو: دستیابی به صلح، بدون گذشت متقابل میسر نیست

حقوقدان جیسون گرینبلات هنگام گفتگو با خبرنگاران اسرائیلی در اورشلیم

دیداری که فرستاده پیشین ایالات متحده، حقوقدان جیسون گرینبلات با نخست وزیر اسرائیل داشت، به تلاش تازه دولت پرزیدنت ترامپ برای متقاعد ساختن دولت اسرائیل برای کنار آمدن با فلسطینیان تلقی شد.

گرچه گرینبلات چند هفته پیش از سمت فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ کناره گیری کرد و دیدار او از اسرائیل جنبه خصوصی داردف در دیداری که روز گذشته (آدینه) با بنیامین نتانیاهو در دفتر نخست وزیری داشت، از جمله به او گفت که رسیدن به صلح مستلزم گذشت از جانب هر دو طرف می باشد.

جناح راست گرا در اسرائیل ابراز نگرانی کرده است که مبادا در طرح صلح آمریکایی مطالبی آمده باشد که خواستار گذشت های خطرناک از جانب اسرائیل نسبت به فلسطینی ها می باشد.

ایالات متحده این طرح صلح را که هنوز جزئیات آن به صورت رسمی اعلام نگردیده “معاملۀ قرن” نام نهاده و گرینبلات در دیدار با نتانیاهو گفت که رسیدن به صلح بدون گذشت های متقابل عملی نخواهد شد.

جناح راست در اسرائیل با برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل مخالفت می ورزد و بر این باور است که در چنین صورتی، همانگونه که در مورد غزه تجربه شده، ممکن است کانون جدیدی از آشوب و ترور علیه امنیت و موجودیت اسرائیل در کنار مرزهای این کشور به وجود آید.

دیدار روز گذشته بین نتانیاهو و حقوقدان گرینبلات در شرائطی صورت گرفت که هنوز به هیچوجه مشخص نیست که چه کسی دولت آینده اسرائیل را تشکیل خواهد داد. سفارت ایالات متحده در اورشلیم اعلام داشت که با بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید نیز برای دیدار مشابه تماس برقرار شده است. ولی هنوز مشخص نیست که این دیدار چه هنگام عملی خواهد شد.

با اعلام نتایج نهایی آرایه در انتخابات روز سه شنبه در اسرائیل، حزب آبی و سفید دو کرسی بیشتر از حزب لیکود به دست آورده و به ۳۳ کرسی در مقابل ۳۱ کرسی لیکود رسیده است. ولی پرزیدنت ریولین وظیفه تشکیل کابینه بعدی را به سیاستمداری می سپارد که بیشترین شمار در میان نمایندگان پارلمان اسرائیل، او را برای احراز مقام نخست وزیری پیشنهاد کرده باشند.

در گزارش ها آمده است که یکی از ماموریت های گرینبلات در سفر به اسرائیل، فراهم آوردن امکان برپایی یک دولت وحدت ملی توسط دو حزب لیکود و آبی و سفید می باشد که می تواند از قدرت بسیار برخوردار گردد و برای پیشبرد صلح در خاورمیانه موثرتر باشد. ایالات متحده بر این باور است که سیاستمداران آبی و سفید، در برابر مساله صلح با فلسطینیان، سیاست نرم تری در مقایسه با لیکود دارند.