فرستادگان آمریکایی برای پیشبرد طرح صلح با فلسطینیان، به اورشلیم آمده اند. ولی انتشار این طرح به تعویق می افتد

وشنر که داماد پرزیدنت ترامپ است، همراه با حقوقدان جیسون گرینبلات که پرزیدنت ترامپ او را مامور پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ساخته، به اورشلیم آمده اند

سرپرست آمریکایی طرح صلح اسرائیل و فلسطینی ها، جارِد کوشنر هنگامی به اسرائیل آمده که دولت اورشلیم با یک بحران سیاسی عمیق روبرو می باشد و محیط مناسبی برای بحث درباره طرح پیشنهادی وجود ندارد. کوشنر که داماد پرزیدنت ترامپ است، همراه با حقوقدان جیسون گرینبلات که پرزیدنت ترامپ او را مامور پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ساخته، به اورشلیم آمده اند تا طرح صلحی تدوین شده، و یا دست کم بخش هایی از آن را، به نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات ارشد کشور نشان دهند.

کوشنر و گرینبلات، در روزهای اخیر به همین منظور از چند کشور عربی نیز دیدار داشته اند.

آگاهان احتمال زیاد می دهند که ایالات متحده رونمایی از طرح صلح خود را عقب بیاندازد. پیشتر گفته شده بود که دولت واشنگتن در پایان ماه روزه رمضان، که انتظار می رفت با برپایی دولت جدید در اسرائیل همزمان باشد، طرح صلح را علنی خواهد کرد. ولی از یک سو، فلسطینیان شدیدا با پیشنهادهای آمریکایی مخالفت می ورزند و از سوی دیگر، دولت انتقالی در اسرائیل در صلاحیت خود نمی داند که این طرح را مورد بررسی قرار دهد.

جارد کوشنر پیش از ورود به اسرائیل، از جمله با پادشاه مراکش، و سپس با پادشاه اردن نیز دیدار و رایزنی کرده بود.

ایالات متحده این طرح صلح را “معامله قرن” می نامد و آن را به دو بخش جداگانه اقتصادی و سیاسی تقسیم کرده است. در چارچوب بخش اقتصادی، ایالات متحده قصد دارد یک همایش بین المللی در بحرین برگزار کند که در آن میلیاردها دلار سرمایه برای اجرای برنامه های سازندگی در نواحی فلسطینی نشین گردآوری شود. حکومت خودگردان فلسطینی با این تصمیم به شدت مخالفت ورزیده و اعلام داشته است که فلسطینیان آرمان های سیاسی و ملی خود را به پول نخواهند فروخت.

آمریکائیان بر این باورند که وقتی فلسطینیان از رفاه برخوردار شوند، و پس از سرمایه گذاری های کلان در امور صنعتی و اشتغال، بر مشکلات معیشتی خود غلبه یابند، از سرکشی سیاسی دور خواهند شد و حاضر به کنار آمده با اسرائیل خواهند بود.

با توجه به مخالفت های شدیدی که فلسطینیان در مورد برگزاری کنفرانس اقتصادی در بحرین بیان داشته اند، جارِد کوشنر تاکید کرد که همایش اقتصادی بحرین قاطعانه برگزار خواهد شد و ایالات متحده حاضر نیست آن را باطل کند.

حکومت اسلامی ایران نیز به سازمان های تروریستی تحت فرمان خود دستور داده که با طرح صلح آمریکایی به شدت مخالفت ورزند و از طریق ایجاد بحران های سیاسی و انجام عملیات تروریستی، بکوشند آن را به بن بست برسانند. رسانه های خبری در تهران آخرین سخنان اسماعیل هانیه سرکرده گروه تروریستی حماس را به صورت برجسته انتشار دادند که در آن، هرگونه مذاکره و مصالحه با اسرائیل محکوم گردیده است.