فرماندهان ارتش اسرائیل احتمالات حمله نظامی ایران و یا گروه های نیابتی را بطور جامع بررسی کردند

یک روز مانده به سال مرگ قاسم سلیمانی، هوشیاری مسئولان ارتش و امور امنیتی اسرائیل به اوج رسیده است. در گزارش های خبری فاش شد که در یک هفته گذشته، فرماندهان ارتش و مقامات امنیتی اسرائیل چندین همایش برای رایزنی درباره رویدادهای احتمالی و همچنین شیوه های مناسب برای برخورد با آن ها برگزار شده است.

ظاهرا قتل سپاهی سلیمانی، ارتباطی با اسرائیل ندارد، زیرا ایالات متحده صریحا تایید کرده که فرمانده سپاه پاسداران و همراهان او، توسط پهپادهای آمریکایی هدف قرار گرفتند و نابود شدند.

ولی رژیم ایران در تهدیدهای تبلیغاتی گسترده خود، همچنین ادعا میکند که اسرائیل و عربستان سعودی بودند که اطلاعات اساسی را در اختیار آمریکا قرار دادند.

هدف از وارد آوردن این اتهام، طبق ارزیابی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل آن است که چون حکومت ایران بیم دارد که تعرض انتقام جویانه نسبت به منافع ایالات متحده در منطقه، ممکن است بهانه ای به دست دولت پرزیدنت ترامپ بدهد که در دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوریش، یک ضربه کاری بر رژیم ایران وارد آورد که بسیار دردناک باشد – ولی در مقابل، عمل نظامی علیه عربستان سعودی و حتی اسرائیل، با خطر کمتری روبرو می باشد.

یکی از دلایل این ارزیابی آن است که رژیم ایران سال گذشته، در واکنش به بحران منطقه، به تاسیسات نفتی عربستان حمله موشکی انجام داد و حتی هنگامی که در انتقام هلاکت سلیمانی به پایگاه آمریکایی در عین الاسد عراق حمله برد، قبلا قصد خود را به آگاهی آمریکا رساند تا این ضربات موشکی، تلفات جانی به همراه نداشته باشد.

منابع امنیتی می گویند که در جریان رایزنی های یک هفته اخیر در ستاد فرماندهی ارتش اسرائیل و نشست های مشترک با شاخه های مختلف نظامی، ارزیابی بر آن بوده که رژیم ایران جرات نخواهد کرد به طور مستقیم اسرائیل را مورد تعرض قرار دهد، بلکه از طریق گروه های مزدور خود در کشورهای همسایه اقدام خواهد کرد که در اصطلاح نظامی اسرائیل “حلقۀ دوم” نامیده می شود.

با توجه به این ارزیابی بود که ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، برخلاف معمول، در یک سخنرانی، صریحا از رژیم ایران نام برد که ممکن است به اسرائیل تعرض کند و به آن رژیم هشدار داد که مبادا چنین خیالی داشته باشد. ولی همزمان، ژنرال کوخاوی حلقه دوم را نیز از یاد نبرد و تاکید کرد که حتی اگر حمله توسط گروه های حلقه دوم انجام گیرد، باز هم اسرائیل آن را به حساب خود رژیم خواهد نوشت.

منابع امنیتی می گویند که در رایزنی هایی که در ستاد کل ارتش اسرائیل در ساختمان وزارت دفاع در تل آویو انجام شد، سه احتمال مطرح گردید که یکی از آن ها، بمباران نقاطی از اسرائیل توسط پهپادهای نظامی خواهد بود که رژیم ایران می تواند ادعا کند که به آن کشور ارتباطی ندارد – و این در حالی که اگر حمله موشکی مستقیم از ایران به اسرائیل انجام شود، بلافاصله قابل تشخیص است.

از آن جا که حزب الله لبنان و گروه های تروریستی حماس و جهاد اسلامی در غزه، آمادگی انجام چنین اقدام انتقام جویانه ای را ندارند، ارزیابی فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل بر این است که رژیم بکوشد از خاک عراق و یا توسط حوثی های یمن به چنین حمله موشکی دست بزند.

این ارزیابی، هفته پیش توسط سخنگوی ارتش اسرائیل ژنرال عیدای زبلبرمن نیز مورد تایید قرار گرفت.

رادیو پیام اسرائیل دو هفته پیش گزارش داده بود که چون رساندن موشک های پیشرفته و نقطه زن از ایران به حوثی ها کار آسانی نیست، رژیم ایران انجام حمله موشکی از داخل خاک عراق را مورد بررسی قرار داده است. رادیو پیام اسرائیل سال گذشته نیز خبر داده بود که رژیم ایران می کوشد در استان الانبار عراق که به طور نسبی به خاک اسرائیل نزدیک تر است یک پایگاه موشکی به هدف تعرض به اسرائیل برپا سازد.

پس از حمله موشکی هفته پیش به فرودگاه بین المللی عدن که به حوثی ها نسبت داده شد و به طور نسبی موفقیت آمیز بود، اکنون در اسرائیل ارزیابی می شود که این موشک های نقطه زن، توسط رژیم ایران به صنعا نیز رسیده شده و در اختیار حوثی ها قرار گرفته است و اسرائیل باید نسبت به این امکان کاملا هشیار باشد.

در اسرائیل، زندگی به حال عادی ادامه دارد و در محیط غیر نظامی کشور هیچ جنب و جوش ویژه ای احساس نمی شود. ولی فرماندهان ارتش به هوشیاری ادامه می دهند و رزمایش دو روزه ای که هفته پیش در بلندی های گولان و در نزدیکی مرز سوریه برگزار شد، یکی از نشانه های آن بود.