فرماندهان ارتش های اسرائیل و ایالات متحده تهدیدهای حسین سلامی و امکان تعرض را جدی گرفته اند

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی نوشت که نه تنها اسرائیل سخنان تهدیدآمیز حسین سلامی و دیگر فرماندهان سپاه پاسداران علیه اسرائیل و ایالات متحده را جدی می گیرد، بلکه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا نیز آن را با وخامت تلقی می کند.

نخست وزیر اسرائیل در سخنان دو شب پیش خود از جمله گفت که اطلاع موثق دارد که رژیم ایران یک توطئه جنگی علیه اسرائیل تدارک می بیند. حسین سلامی در سخنانی که در برابر طرفداران رژیم در تظاهرات این هفته در تهران بیان کرد، از جمله گفت که رژیم ایران به آسانی می تواند اسرائیل و ایالات متحده را به زانو در آورد.

گمان برخی از آشنایان امور نظامی آن است که رژیم ایران ممکن است از روی نومیدی ناشی از ادامه اعتراض های مردمی در داخل کشور، به یک تعرض جنگی علیه همسایگان و حتی مواضع ایالات متحده در منطقه دست بزند.

در افشاگری روز گذشته خبرگزاری رویترز گفته شده بود که شماری از فرماندهان سپاه پاسداران، در جلسه مشورتی با خامنه ای، توصیه کرده بودند که یک هدف نظامی آمریکا در حوزه خلیج فارس هدف قرار گیرد. ولی رهبر رژیم ایران چنین اقدامی را خطرناک دانست و تاسیسات نفتی عربستان را به عنوان قربانی تعرض خود ترجیح داد.

برخی کارشناسان آمریکایی بر این گمان هستند که این بار ممکن است رژیم ایران وارد رویارویی مستقیم گردد و پایگاه های آمریکایی در امیرنشین ها را هدف قرار دهد. فرض آن است که سپاه ممکن است درگیری علنی با ایالات متحده را، همانند هنگامی که سفارت آمریکا در تهران به اشغال در آمد، راهکاری برای پایان بخشیدن به تعرضات مردمی در داخل ایران و بهانه ای برای افزایش سرکوب و کشتار داخلی باشد.

ولی گروهی دیگر از آشنایان به امور ایران، این ارزیابی را درست نمی دانند و می گویند در شرائط کنونی، درگیری با ایالات متحده، برای رژیم و سپاه ممکن است جنبه خودکشی داشته باشد. زیرا دولت ترامپ، دولت اوباما یا کارتر نیست و به هرگونه تعرضی، ممکن است پاسخی دهد که باعث بروز جنگ شود. در این ارزیابی گفته شده که اگر سپاه پاسداران، با ارتش آمریکا درگیر شود، توان رویارویی همزمان، با مردم ایران را نخواهد داشت و آن گاه معترض با دلگرمی بیشتری به خیابان خواهند آمد.

هرگونه تعرض نسبت به اسرائیل، اگر از داخل خاک ایران صورت گیرد، با واکنش کوبنده و مستقیم ارتش ایران علیه پایگاه های رژیم اسلامی روبرو خواهد شد.

شاید انتشار افشاگری خبرگزاری رویترز در مورد مسؤولیت مستقیم رهبر رژیم ایران و سپاه پاسداران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، با کمک مقامات نظامی آمریکا صورت گرفته که خواسته اند به رژیم ایران هشدار دهند که از واقعیات آگاه هستند و نقش رژیم ایران در حملات را به خوبی می شناسند. در برخی ارزیابی های نظامی آمریکایی گفته شده که احتمال دیگر در مورد تعرض رژیم ایران، حمله موشکی از داخل خاک عراق، علیه مواضع نظامی آمریکا در امیرنشین ها باشد.

حسین سلامی در سخنرانی دو روز پیش گفته بود “اگر رژیم صهیونیستی یا آمریکا یا عربستان یا انگلیس از خط قرمزهای ما عبور کند، آن ها را نابود خواهیم کرد”.

هم اکنون، ژنرال مارک میلی، که چندی پیش به ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا منصوب شد، در اسرائیل به سر می برد و روز گذشته با همتای اسرائیلی خود، ژنرال آویو کوخاوی دیدار داشت و به تفصیل درباره تعرضات احتمالی رژیم ایران با او به رایزنی پرداخت.

یک دیدگاه

  1. زیرا دولت ترامپ، دولت اوباما یا کارتر نیست و به هرگونه تعرضی، ممکن است پاسخی دهد که باعث بروز جنگ شود.!!عجب پس زمانی که پهپاد امریکایی نابود شد،ایا ترامپ توانست حمله کندآ!

Comments are closed.