فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام اعلام کرد:نیروهای ایرانی کشتی توقیف شده را آزاد کردند

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام اعلام کرد: نیروهای نظامی ایران یک کشتی تجاری را در آب‌های بین‌المللی توقیف کردند. رویترز خبر داد:   نیروهای ایرانی کشتی توقیف شده را آزاد کردند

فرماندهی مرکزی ایالات متحده ، سنتکام،  اعلام کرد:  در نخستین ساعات بامداد امروز(پنج‌شنبه) یک کشتی تجاری به نام «ویلا» از سوی نیروهای سپاه پاسداران  در آب‌های بین‌المللی توقیف شده است.

فرماندهی ستاد مرکزی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا با انتشار  فیلمی مربوط به این عملیات گفت که نیروی دریایی ایران با دو کشتی و یک بالگرد این کشتی را که «Wila» نام دارد، تحت کنترل گرفتند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام آمریکایی که به شرط عدم انتشار نام خود مصاحبه کرده است، مدعی شد که نیروهای ایرانی کشتی نفتکش ویلا را که با پرچم لیبریا در تنگه هرمز توقیف شده بود، آزاد کرده‌اند.

به گفته او، این واقعه در نزدیکی تنگه هرمز رخ داده و نیروهای ایالات متحده هیچ دخالتی در آن نداشته و صرفا آن را رصد کرده‌اند.

طی یک سال گذشته و به دنبال تهدید مقام‌های ارشد حکومت ایران از جمله حسن روحانی، و پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، مبنی بر بستن تنگه هرمز و اینکه نفت کشورهای منطقه هنگامی صادر می‌شود که نفت ایران نیز امکان صادرات داشته باشد، تنش در خلیج فارس و دریای عمان با انفجار چند تانکر در بندر فجیره، حمله به دو نفتکش در دریای عمان آغاز و پس از آن به توقیف  چند کشتی و  نفتکش از سوی سپاه پاسداران منجر شد.

در اغلب این توقیف‌ها، مقام‌های حکومت ایران در ابتدا دلایل دیگری را برای انتقال کشتی به بنادر ایران عنوان کردند. در این مدت گزارش‌های مختلفی از توقیف کشتی‌ها و نفتکش‌های کوچک‌تر از سوی سپاه پاسداران منتشر شد ولی مقام‌های ایران بیشتر این کشتی‌ها را به قاچاق نفت‌خام و فراورده‌های نفتی متهم کردند و گزارشی درباره رفع توقیف اغلب‌ آنها منتشر نشده است.

میشل ویسی بوکمن، کارشناس دریانوردی در مورد این حادثه در پست توییتری خود نوشته است که مالکان این کشتی شرکت‌های یونانی هستند. این کارشناس هم تایید کرده است کشتی ویلا تحت پرچم لیبریا در حال حرکت بوده است.

رسانه‌های ایران و مقامات ایرانی درباره این موضوع تاکنون هیچ‌گونه اظهار نظر نکرده‌اند.