فرمانده سپاه قدس حکومت ایران: طرح صلح عربستان در یمن ، نوعی جنگ دائمی و ادامه اشغالگری است نه صلح

پس از اعلام طرح صلح عربستان در یمن ، برای خاتمه بخشیدن به جنگ چند ساله در این منطقه، پاسدار حسن ایرلو،فرمانده سپاه قدس و سفیر ایران در یمن در توئیتی نوشت که طرح سعودی درباره یمن طرح جنگ دائمی و ادامه اشغالگری است، نه پایان جنگ.

همزمان پس از ارائه طرح صلح  توسط عربستان، شبه‌نظامیان حوثی یمن نیز به دستور حکومت ایران  به فرودگاه بین‌المللی ابها در این کشور حمله کردند.

پاسدار حسن ایرلو،فرمانده سپاه قدس سفیر ایران در یمن در ادامه به نیروهای عربستان گفته است : «ابتکار واقعی باید شامل پایان جنگ کامل، رفع کامل محاصره، پایان اشغالگری سعودی، عقب نشینی نیروهای نظامی عربستان، عدم حمایت مالی و تسلیحاتی از مزدوران و تکفیری‌ها و گفت‌وگوی سیاسی میان یمنی‌ها بدون هیچ‌گونه دخالت خارجی باشد».

عربستان تا کنون درباره حمله حوثی‌ها واکنشی نشان نداده است.

همچنین یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن،وابسته به حکومت ایران نیز  اعلام کرده است : با پهپاد نوع “قاصف-۲” به فرودگاه بین‌المللی ابها در جنوب عربستان سعودی حمله کرده است.

جنگ داخلی یمن حدود شش سال است ادامه دارد و این سرزمین را تخریب کرده و مردم آن را به نابودی و نیستی کشانده است.

عربستان سعودی برای پایان بخشیدن به این جنگ ویران‌گر به حوثی‌ها پیشنهاد صلح کرد. طرح صلح عربستان از جمله موضوع برقراری آتش‌بس را شامل می‌شود؛ طرحی که با استقبال شورشیان حوثی روبرو نشد. حوثی‌های مورد حمایت ایران در مورد این طرح گفتند که “هیچ چیز جدیدی ندارد.”

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی شورشیان حوثی رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا و عربستان و پایان دادن به عملیات نظامی را به عنوان پیش‌شرط‌های مذاکره بر سر صلح اعلام کرد.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها وابسته به رژیم ایران نیز گفته است  تا زمانی که “حملات و محاصره” ادامه دارد عملیات حوثی‌ها نیز متوقف نخواهد شد.

حوثی‌ها به تبعیت از حکومت ایران تهدید کرده‌اند که به جنگ ادامه خواهند داد.

جنگ داخلی بیش از سه و نیم میلیون نفر را در خاک یمن آواره و بی‌خانمان کرده است. حدود دو میلیون کودک از سوء تغذیه حاد در رنج‌اند. ۲۴ میلیون انسان در یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند.

رژیم ایران راه حلی می خواهد که در آن این امکان وجود داشته باشد  که حوثی ها بر سراسر یمن مسلط شوند و آن سرزمین  به پایگاه عملیاتی رژیم ایران مبدل گردد تا بتواند به آرزوی رژیم برای برانداختن حکومت آل سعود مبدل شود.