فرمانده فضایی ارتش آمریکا: «ماهواره نور، تنها یک دوربین کامپیوتری است». داداشی: «دشمن را ناامید کرده است»

مقامات آمریکایی که در روزهای نخست اعلام خبر پرتاب ماهواره سپاه پاسداران به دور مدار زمین سکوت کرده بودند، اکنون آن را یک اقدام بی ارزش و فاقد اهمیت نظامی می نامند. فرمانده نیروی فشایی ایالات متحده گفت که این دستگاه یک ماهواره مخابراتی و جاسوسی نیست، بلکه تنها یک دوربین کامپیوتری می باشد که قادر است فیلم بگیرد و به کره زمین بفرستد و ارزش نظامی و اطلاعاتی آن نزدیک به صفر است.

با این همه، آشنایان امور می گویند که همین اقدام را نیز نباید کم اهمیت دانست زیرا در مراحل بعدی، سپاه پاسداران با استفاده از تجربیاتی که به دست می آورد، می تواند وسائل پیشرفته تری بسازد.

یک رسانه روسی نوشته بود که این ماهواره بسیار کوچک است و تنها پانزده کیلوگرم وزن دارد. این رسانه که ارزیابی آن در شبکه اسپوتنیک روسیه انتشار یافت، با اشاره به ابعاد کوچک ماهواره ای که سپاه پاسداران آن را “ماهواره نور” لقب داده، ترجیح داد آن را “یک تاس واره” بنامد که در واقع کمی بزرگتر است از یک توپ فوتبال است و معلوم نیست چه دستگاه هایی در داخل آن کار گذاشته شده است.

ژنرال جی ریموند، فرمانده نیروی فضایی ایالات متحده، که در روزهای گذشته ادعاهای سپاه پاسداران را درباره پرتاب ماهواره و قرار دادن آن در مدار کره زمین دنبال کرده بود، روز گذشته (یکشنبه) به خبرنگاران گفت که آن چه رژیم ایران ماهواره نور می خواند، در واقع یک دوریین کامپیوتری است که دور خود می چرخد و تصاویزی به زمین می فرستد و ارزش اطلاعاتی و جاسوسی ندارد.

سپاه پاسداران هنوز نسبت به این ارزیابی واکنش نشان نداده، ولی چند تن از فرماندهان سپاه و مقامات رژیم، آن را بزرگترین دستاورد علمی نامیده و به خامنه ای شادباش گفته و از زبان رئیس دفتر خامنه ای، فرماندهی سپاه پاسداران را مورد تمجید م تجلیل قرار دادند.

مقامات دفاعی اسرائیل اعلام داشتند که رژیم ایران در واقع در این اقدام، قصد آزمایش موشکی را داشته که بتواند هدف های دوردست را مورد حمله قرار دهد و ازمایش چنین موشکی، زیر پوشش پرتاب ماهواره به فضا انجام شده است.

این ارزیابی توسط وزیر خارجه ایالات متحده نیز مورد تائید قرار گرفت و مایک پمپنو گفت که رژیم ایران با این ادعا که می خواهد در علوم فضایی نیز پیشرفت کند، به آزمایش موشک های بالیستیک پرداخته است.

پمپئو گفت که موشک آزمایش شده ایرانی، موشک ویژه ای برای فرستادن ماهواره به فضا نیست، بلکه یک موشک بالیستیک آزمایش شده که کاربرد نظامی دارد و برای ساخت موشک های دوربرد مناسب است.

رئیس آژانس فضایی اسرائیل نیز گفت که رژیم ایران زیر پوشش پرتاب ماهواره به فضا، یک موشک بالیستیک قاره پیما را آزمایش کرده و این امر موجب نگرانی می باشد.

در ادامه خودستایی های سران رژیم ایران در زمینه فرستادن این ماهواره، یک نماینده مجلس ایران به نام علی داداشی از جمله گفت: «سپاه در پیگیری اهداف راهبردی نظام یکه تاز است و ماهواره نور، دشمن را ناامید کرده است.