فرمانده نیروهای سنتکام ارتش آمریکا از سنجیدگی و احتیاط آمریکاییان در برابر ایران سخن گفت

فرمانده نیروهای سنتکام ارتش آمریکا از سنجیدگی و احتیاط آمریکاییان در برابر ایران سخن گفت

ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده نیروهای ستاد میانه ارتش آمریکا، موسوم به سنتکام گفت :  تقویت توان نظامی ایالات متحده همچنان در دستور کار است و کنار گذاشته نشده است. او در عین حال تائید کرد که از دیدگاه ایالات متحده، نیروهای نظامی رژیم ایران یک خطر امنیتی فوری محسوب می شود که نباید آن را نادیده گرفت.

این مقام ارشد نظامی ارتش آمریکا، دیروز (پنجشنبه ) در مصاحبه ای گفته بود گر چه رژیم ایران پس از آماده‌سازی برای انجام یک حمله به نیروهای آمریکایی در خلیج فارس از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است و در حال بازنگری موقعیت خود است؛ اما کماکان تهدیدهای ایران واقعی است و تقویت توان نظامی آمریکا نیز همچنان در دستور کار است و کنار گذاشته نشده است.

فرمانده ارشد ستاد مرکزی آمریکا، گفت:  فرانک مکنزی، حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در منطقه خاورمیانه موجب شد  حکومت ایران “قدری عقب برود” و در محاسبات تاکتیکی خود تجدید نظر بکند.

پاسدار صفوی پیشتر گفته بود که  با شلیک اولین تیر در خلیج فارس قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار خواهد رسید و این نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا، اروپا و دوستان آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی قابل تحمل نخواهد بود.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز در آخرین موضع‌گیری خود در قبال ایران هفته پیش گفته بود: «کماکان تهدیدهای ایران علیه نیروهای آمریکایی در منطقه باقی است.»

شاناهان، افزود «در واکنش سریع ایالات متحده در قبال تهدیدهای ایران باعث شد که جلوی حمله به نیروهای آمریکایی در عراق گرفته شود».

به گزارش شبکه خبر سی.ان.ان یک مقام دفاعی ایالات متحده که به طور مستقیم در جریان وضعیت و اطلاعات حاضر در منطقه است نوشته بود : «به نظر می‌رسد که تنش‌ها کاهش پیدا کرده؛ با این حال ما با دقت اوضاع را زیر نظر داریم و هشیار باقی می‌مانیم.»

مقام‌های نظامی ناو  آبراهام لینکلن نیز پیشتر گفته بود که  برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها با ایران، این ناو وارد خلیج فارس نمی‌شوند. با این حال، این مقام‌های نظامی اشاره کرده‌اند که این نیروها در موقعیتی که در آن قرار دارند می‌توانند به هر تهدیدی در منطقه بلافاصله پاسخ دهند.

در حال حاضر ناو هواپیما‌بر آبراهام لینکلن و گروه‌ ناوهای همراه آن، در ۳۰۰ کیلومتری شرق سواحل عمان در دریای عرب لنگر انداخته است.