فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران:ما شهرهای شناور موشک‌انداز را در اختیار داریم

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ادعا کرد که ما شهرهای شناور موشک‌انداز را در اختیار داریم و هر زمانی که لازم  باشد، آن را به نمایش خواهیم گذاشت».

پاسدار علیرضا تنگسیری، افزود: به دستور رهبری  شهرهای زیرزمینی در همه سواحل جنوب ایران را گسترش دادیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: « تمام ساحل ایران مسلح است و تمام شهرهای زیرزمینی ارتش و سپاه با کاربردهای مختلف دفاعی در تمام ساحل جنوب گسترده شده‌اند. او تاکید کرد که سخنانش شعاری نیست.

او افزود:   «دشمن ما می‎داند که در کل سواحل خلیج‌فارس و مکران شهرهای زیرزمینی در مجموعه ارتش و سپاه وجود دارد».

سپاهی تنگسیری گفته است که موشک‎های ایران، برد بالایی دارند و در آینده باید منتظر خبرهای جدید از موشک‎های برد بلند و شناورهایی که تصور آن را هم نمی‌شود، بود.

علی خامنه ای پیشتر گفته بود که  «مناطق مهمی همچون مکران، دریای عمان و آب‌های آزاد را فراروی خود دارد و حضور در آب‌های آزاد همچون گذشته باید ادامه یابد».

تقویت حضور نظامی نیروی دریایی ایران در سواحل مکران و اقیانوس هند به دوران پیش از انقلاب بازمی‌گردد و طرح تکمیل مجموعه عظیم نظامی چابهار در سال ۱۳۵۲ عملی شد و ناوهای جنگی ایرانی نیز در همان سال از پایگاه چابهار برای عملیات نظامی به ظُفار در عمان رفتند.

آب‌های دریای عمان و خلیج گواتر مسیر میان‌بری برای ترانزیت کالا از آسیای میانه به دیگر نقاط جهان فراهم آورده است و پاکستان با تکمیل زیرساخت‌های بندر بزرگ گوادر در نزدیکی مرز ایران برای در دست گرفتن این مسیر آماده شده‌است.

اهمیت سواحل مکران در جنوب شرق ایران تا به آنجاست که مقام‌های حکومتی ایران  در هر گفت‌وگویی از نیروی دریایی بر آباد کردن این منطقه و توسعه آن تاکید کرده‌اند.

 

تنگسیری  جزئیات چندانی از این شهرهای “زیرزمینی” و “شناور” ارائه نکرده است اما گفته  که این موضوع را «دشمن ما می‎داند… اما اطلاعاتش دقیق نیست».

تنگسیری مدعی شد در طول خط ساحلی ۲۲۰۰ کیومتری “بسیج دریایی” و نیز “۴۲۸ ناوگروه با بیش از ۲۳ هزار نفر نیروی سازمان‌دهی‌شده” حضور دارد.

وی در حالی این سخنان را مطرح میسازد که خود پاسدار تنگسیری  پیشتر گفته بود: علی خامنه ای  دستور به ساخت‌وساز مسکونی در جزایر خلیج فارس و آماده کردن آنها برای سکونت مردم داده‌است.

آب‌های جنوبی محل تنش بین ایالات متحده و ایران است.  مقام‌های سپاه پاسداران  همیشه با سخنانی مقابله‌جویانه در مورد امریکا  و شماری از متحدانش موضع گرفته اند که البته مقام های نظامی نیز در مقابل به آنها هشدار داده است.

ایالات متحده،  نام سپاه پاسداران را دو ماه پیش به طور رسمی در فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” آمریکا قرار داد و

در حدود ۶ ماه پیش نیز قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس به دستور پرزیدنت  ترامپ در عراق کشته شد.

اندکی بعد سپاه دست به حمله موشکی به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق زد که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی نداشت، اما در همان روز یک هواپیمای مسافربری بر فراز تهران با شلیک پدافند هوایی سپاه سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن، عمدتا، ایرانی و کانادایی جان خود را از دست دادند.