فرمانده نیروی دریایی  سپاه پاسداران ادعا کرد: ایران کشتی جنگی بزرگ می سازد

پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، در گفتگو با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه  ادعا کرد: تولید شناورهای بزرگی را در دستور کار داریم و این شناورها از لحاظ تعداد و بزرگی در حال تولید هستند.

وی گفت: پیشرفت‌ها و تجهیزات رونمایی شده و در حال تولید در نیروی دریایی سپاه نشان دهنده یک جهش در تولید و کارآمدی تجهیزات تولید شده است.

پیشتر نیز سپاه پاسداران ادعا کرد که «ناو اقیانوس‌پیمای رودکی» را به کمک متخصصان خود ساخته است که دارای تجهیزات پیشرفته نظامی است .

اما کوتاه مدتی بعد،  خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، با تایید خبر شبکه خبری ایران ‌اینترنشنال مبنی براینکه کشتی رونمایی شده به نام ، یک «کشتی تجاری رنگ‌شده» است، نوشت: «راهکار جدید سپاه پاسداران برای تامین ناو، خرید شناور غیرنظامی و ایجاد تغییرات در آن برای تبدیل به شناور نظامی است.»

این خبرگزاری با تایید تبدیل کشتی تجاری به نظامی، افزود: «از آنجا که امکان خرید شناورهای نظامی از خارج به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی تقریبا ناممکن بود» مسئولان سپاه پاسداران راهکار خرید یک کشتی تجاری و تبدیل آن به کشتی نظامی را «برگزیدند که از جهت هزینه و زمان دستیابی به محصول» صرفه‌جویی به‌دنبال داشت.

مراسم پیوستن این ناو با حضور پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، برگزار و اعلام شد که قرار است «با پیوستن این شناور سنگین، ماموریت سپاه برای حضور مقتدر در آب‌های دوردست، آغاز» شود.

دو روز پس از اعلام خبر پیوستن «ناو جنگی اقیانوس‌پیمای رودکی به نیروی دریایی سپاه پاسداران»، ایران اینترنشنال در گزارشی از قول منابع مختلف اعلام کرد که این ناو در واقع یک کشتی تجاری رنگ‌شده است.

در این گزارش از جمله به تحلیل سایت  hisutton  اشاره شد که تبلیغات سپاه پاسداران را اغراق‌شده خواند و تاکید کرد «ناو رودکی» در واقع «یک ناو تجاری تبدیل شده به یک پایگاه عملیاتی پیشرفته» است.

جرمی بینی از هفته‌نامه دفاعی جینز در لندن، نیز در حساب توییتری خود نوشت که ناو جدید سپاه یک کشتی رول آن ایتالیایی با نام Galaxy F است که در سال ۱۹۹۲ ساخته شده و به تازگی به قیمت ۲  میلیون و  ۷۵۰ هزار دلار به فروش گذاشته شد.

او ادامه داد که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد این کشتی در ماه ژوئیه گذشته وقتی در حوضچه خشک در ایران بود هنوز رنگ زرد خود را داشت.