فرمانده نیروی زمینی ارتش فاش ساخت:نیروهای ارتش در سرکوب مردم معترض ایران در سالهای اخیر نقش داشته است

نظامی کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش رژیم ایران، طی سخنانی برای نخستین ‌بار فاش ساخت که دست‌کم از سال ۱۳۹۷ از این نیرو نیز در برخورد با اعتراضات در ایران، از جمله اعتراضات دی‌ماه سال ۹۷، استفاده شده است.

سرتیپ حیدری این خبر را در گفت‌و‌گویی که وب‌سایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از وی منتشر کرده، بیان کرده و آن را «افتخارآمیز» دانسته است.

این سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش رژیم نشان از گستردگی اعتراضات مردمی و از سوی دیگر ناتوانی نیروهای سپاه و بسیج است که نیروهای زمینی ارتش را به یاری خود آورده اند تا به سرکوب و کشتار مردم معترض بپردازند.

پیش از این گزارش‌ها حاکی از استفاده از نیروهای رسمی سپاه پاسداران و بسیج و نیروی انتظامی و لباس‌شخصی‌ها در سرکوب اعتراضات مختلف در ایران بود که در طول سال‌های گذشته، صدها کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

حال فرمانده نیروی زمینی ارتش رژیم  به صراحت میگوید  که خود این نیرو، با آن که در دی‌ماه سال ۹۷، «ماموریت خاصی» نداشته، برای «کمک به نیروهای امنیتی» اعلام آمادگی کرده است.

وی گفت: «آمادگی‌مان را به سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کردیم و به ایشان گفتیم که فعلاً نیروی زمینی مأموریتی ندارد، ولی با توجه به نیروهای آموزش‌دیده و ولایی که داریم، الآن بهترین فرصت است که ما به نیروهای امنیتی کشورمان کمک کنیم.»

کیومرث حیدری بدون اشاره به جزئیات، از «تاثیر به‌سزای» نیروی زمینی ارتش در سرکوب‌های سال ۹۷ خبر داده و افزود: «گزارش آن به استحضار رهبر انقلاب هم رسید که اوامر ویژه‌ای در این ‌باره صادر کردند که حتماً در آینده برای ما نصب‌العین خواهد بود.‎»

پیش از این همواره از نقش ارتش در سرکوب مخالفان حکومت پهلوی در پیش از انقلاب سال ۵۷ یاد می‌شد و بعد از انقلاب بیشتر سرکوب‌ها به نیروهای بسیج، سپاه و شبه‌نظامیان نسبت داده می‌شد.

این در حالی است که فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران «بهترین وجه تمایز» این نیرو با «گذشته» را پیروی از ولایت فقیه و «ولایت‌مداری» عنوان کرده است.

حیدری گفته است:‌ «ما امروز در رکاب پادشاه یا امیر مثل امرای حاشیه‌ی خلیج فارس نیستیم. ما امروز به اعتبار ولی فقیه است که سربازان ولی فقیه، امام زمان و خداییم. اوّلین و بهترین وجه تمایز ما با گذشته همین ویژگی است.‎»

او با افتخار نسبت به «حضورهای میدانی» نیروی زمینی ارتش به عنوان نشانه «ولایت‌مدار بودن» آن، مطالبی را نیز درباره نحوه استخدام نیرو در ارتش افشا کرده که در نوع خود کم‌سابقه است.

به گفته او، ارتش ایران اکنون به جای عضوگیری، «عضویابی» می‌کند و در توضیح افزوده است: «خودمان نیروهایمان را انتخاب می‌کنیم و برایشان دعوتنامه می‌فرستیم که به دانشگاه افسری بیایند. این افراد را هم با معیارهای خاصی که داریم از قبل شناسایی می‌کنیم.»

این مقام ارشد نظامی توضیحی درباره این «معیارهای خاص» نداده، اما از انتقال فرهنگ ولایت و ولایت‌مداری به آنها پس از ورود به نیروی زمینی ارتش خبر داده است.

سخنان وی یکی از صریح‌ترین اظهارات درباره تلاش جمهوری اسلامی برای یکدست‌سازی نیروهای نظامی در ایران و آماده‌سازی آنها برای سرکوب مخالفان تحت عنوان مخالفان «ولایت» است.

جمهوری اسلامی همواره از اعلام آمار دقیق کشته‌شدگان و زخمی‌ها در اعتراضات خیابانی خودداری می‌کند و بدون هیچ سند و مدرک معتبری، معترضان را به «دشمن» و «ضدانقلاب» مرتبط می‌کند.

در آبان ۹۸ بر اساس گزارش رویترز رژیم در کمتر از ۳ روز بیش از ۱۵۰۰ تن از مردم معترض را به قتل رساند و تا به امروز هیچ آمار رسمی در این باره منتشر نکرده است.

در تازه ترین نمونه از سرکوب و کشتار مردم معترض رژیم اقدام به کشتار مردم بی دفاع سراوان در استان سیستان و بلوچستان نمود.