فرمانده نیروی زمینی سپاه تهدیدات مقام های ترکیه در رابطه با گروه پ.ک.ک و حضور درخاک ایران را غیر مسولانه دانست

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در واکنش به  تهدید ترکیه مبنی بر حمله به خاک ایران و جنگ با اعضای مسلح حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کاکا) گفت: این ادعا غیر مسئولانه و بی اساس بوده و آن را تکذیب می‌کنیم.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیشتر اعلام کرده بود: «هم اکنون حدود ۱۰۰ تروریست “پ‌کاکا” در منطقه “دامبات ماکو” در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند».

محمد پاکپور در هشدار به  مقام‌های ترکیه گفت:  «حضور عناصر تروریستی در داخل خاک جمهوری اسلامی از خطوط قرمز ما است. در عین حال این موضوع برای ما قابل درک است که  عملیات‌های اخیر گروهک‌ها در داخل خاک ترکیه موجب ایجاد فشار بر روی مسئولین ترکیه شده و آنها را مجبور به طرح چنین ادعایی کرده است».

این فرمانده سپاه پاسداران تأکید کرد: «نیروی زمینی سپاه بر اساس ماموریت خود بعنوان مسئول  امنیت شمال غرب کشور، با نیروهای تحت کنترل اعم از مرزبانی و واحدهای عملیات نیروی زمینی سپاه، با اقتدار و آمادگی کامل در مرز حضور فعال داشته و با اشراف دقیق و مستمر بر منطقه، تسلط لازم مرزی را ایجاد کرده است».

وزیر کشور ترکیه، در ادامه گفته است:   «از یک طرف سیم خاردار در مرز کشیده شده و از طرف دیگر دوربین دید در شب، دوربین‌های حرارتی و سنسورهای روشنایی نصب شده است. به ویژه در مرزهای “آغری” و “ایغدیر” از این تکنولوژی‌های نوین برای تامین امنیت مرزی استفاده می‌کنیم».

حقی اویغور، نائب‌رئیس مرکز مطالعات ایرانی آنکارا نیز از احتمال “تاسیس پایگاه به شکلی آگاهانه برای یک گروه تروریستی معاند ترکیه” از سوی ایران خبر داد و گفت: «ممکن است تحولاتی که از ماه ژانویه به بعد در ایران روی داد و نیز تغییراتی که در پست‌های مقامات نظامی به عمل آمد، موجبات به وجود آمدن خلاء قدرت در این کشور را فراهم کرده باشد.

این کارشناس ترکیه افزود: «در غیراینصورت، تأمین شرایط استقرار و تاسیس پایگاه به شکلی آگاهانه، برای یک گروه تروریستی معاند ترکیه نه تنها در تعارض با سنت حق همسایگی و حسن همجواری است، بلکه می‌تواند حوادثی را درپی داشته باشد که به نفع محافلی که مصرانه در تلاش برای تفکیک “پ‌کاکا/ پژاک” هستند نخواهد بود».