نیروی هوایی ارتش ایران، از تحویل ۳ فروند جت جنگنده «کوثر» خبر داد

۳ فروند جت جنگنده «کوثر»

با حضور وزیر دفاع رژیم ایران و سران بلندپایه نظامی، صبح امروز (پنجشنبه ) سه فروند هواپیمای جنگنده «کوثر» به ارتش ایران تحویل داده شد.

در این مراسم، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حکومت ایران  ادعا کرد که ایران  در سکویی ایستاده است که “قادر است تجهیزات پیشرفته تر هوایی را به زودی به عرصه تولید برساند”.

ایران به دلیل تحریم تسلیحاتی، تا کنون موفق به خرید هواپیماهای مدرن و پیشرفته امروری نشده است و به همین دلیل دست به کپی برداری از هواپیماهای فرسوده بازمانده از زمان محمدرضا شاه پهلوی زده و تلاش دارد با امکانات محدود و ناکافی داخلی، فن‌آوری و تجهیزات این هواپیماهای فرسوده را ارتقا بخشد.

بنا به ادعای حکومت ایران، هواپیمای «کوثر» یک “جنگنده با ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی” است که به طور کاملا بومی ساخته شده است. ادعای بومی بودن جنگنده «کوثر» در حالی است که این هواپیما نسخه دستکاری شده ای از هواپیمای اف ۵ آمریکایی متعلق به بیش از چهل سال پیش است. ساخت جنگنده «کوثر»، در پی دو دهه تلاشهای ایران برای ارتقای توان هوایی خود و ساخت نه چندان موفق هواپیماهای صاعقه ۱ و صاعقه ۲ صورت می‌گیرد. در حال حاضر این کشور با ساخت هواپیماهای جنگی مدرن و پیشرفته، سالیان دراز فاصله دارد. بنا به اعلام کارشناسان، هواپیمای کوثر، فاقد هشداردهنده راداری (RWR) و سامانه فریب دهنده موشک‌های حرارتی و راداری (Flare & Chaff) می‌باشد که این دو مورد، از ایرادهای اساسی این هواپیماست. علاوه بر این، هر نوع هواپیمای جنگی که در ایران تولید شود، باید به تولید انبوه برسد تا قادر باشد در توان هوایی نیروهای نظامی ایران، تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد کند. امری که به دلایل فنی و مالی و  نیز تحریم‌هایی که مانع از انتقال دانش لازم و قطعات به ایران می شود، غیر ممکن به نظر می رسد.