فرمانده کل ارتش اسرائیل دوباره گفت: ارتش برنامه های خود را برای مقابله با پروژه هسته ای رژیم ایران شتاب بخشیده است

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی دوباره گفت که ارتش اسرائیل برنامه های پیشین خود را برای رویارویی با برنامه های هسته ای رژیم ایران و جلوگیری از ساخت بمب اتمی در آن کشور “به روز” کرده و با امکانات و احتمالا جدید و همچنین پیشرفت های علمی و تکنولوژی که با سرعت به دست می آید وفق داده و می دهد.

در مصاحبه ای که به مناسبت آغاز سال نو عبری (سال ۵۷۸۲) در سامانه خبری “والل نیوز” در اسرائیل انتشار یافت، ژنرال کوخاوی سخنان پیشین خود را یادآور شد که دولت اسرائیل نیز برای شتاب بخشیدن به این هدف، یک و نیم میلیارد شِکِل (حدود چهارصد میلیون دلار) بر بودجه نظامی افزوده است. چند ماه پیش، انتشار این خبر موجب شگفتی شد و برخی از سیاستمداران اپوزیسیون پرسیدند چه شده است که بودجه ارتش دوباره افزایش می یابد؟ زیرا بودجه نظامی اسرائیل، بر حسب جمعیت و امکانات مالی خود، یکی از بالاترین درصدها را در جهان تشکیل می دهد. اکنون رئیس ستاد کل ارتش فاش می کند که این افزایش بودجه، به هدف بالا بردن توانمندیهای ارتش اسرائیل برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران بوده است.

آگاهان می گویند که این افزایش بودجه، الزاما به مفهوم آن نیست که اسرائیل همین فردا رژیم ایران را مورد حمله هوایی قرار خواهد داد، ولی اسراییل انواع سناریوها را آماده اجرا می کند تا در برابر هرگونه احتمالی، آمادگی کامل داشته و غافلگیر نشود.

ماه گذشته در آستانه دیدار نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته شد که نفتالی بنت در دیدار با پرزیدنت بایدن یک طرح غیر جنگی به او ارائه کرده که شامل وارد آوردن ضربا قطره ای و گام به گام برای جلوگیری از ادامه پیشرفت برنامه های اتمی رژیم ایران می باشد.

ژنرال کوخاوی در ادامه این مصاحبه گفت که پیکار اسرائیل با خوی تجاوزگرانه و توسعه طلبانه رژیم ایران، به جلوگیری از اتمی شدن آن رژیم محدود نمی گردد، بلکه اسرائیل در همه جبهه ها و در همه سرزمین ها با رفتارهای رژیم ایران رویارویی می کند.

رئیس ستاد کل از جمله گفت که اسرائیل با پیگیری و تداوم عملیاتی، می کوشد از استقرار سپاه قدس در سوریه جلوگیری کند.

در ماه های اخیر چندین اقدام هوایی دیگر علیه این مواضع و انبارهای اسلحه انجام گرفته که اسرائیل مسئولیتی را در برابر آن نپذیرفته است.

اسرائیل همچنین فعالیت های تخریبی حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی در غزه را زیر نظر دارد.

ژنرال کوخاوی در توضیح بیشتر در ارتباط با افزایش بودجه ارتش گفت که اسرائیل باید همچنان بیشترین تلاش خود را روی امور اطلاعاتی متمرکز کند و دستگاه های پیشرفته تری با تکنولوژی های نوین در اختیار بگیرد.

رئیس ستاد ارزیابی کرد که در نتیجه عملیات مداوم اسرائیل، حکومت اسلامی ایران نتوانسته است به آن ابعاد حضور نظامی خود در منطقه که آرزویش را داشت دستیابی پیدا کند.

وزیر دفاع بنی گانتس و نخست وزیر نفتالی بنت در ماه های اخیر در فرصت های مختلف گفته اند که اسرائیل همه توان خود را متمرکز خواهد ساخت که ایران اتمی نشود. آن ها ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که اگر جامعه جهانی به اقدام فوری دست نزند، فردا ممکن است خیلی دیر باشد.