فروش جنسی کودکان  دستاویز حکومت برای رواج صیغه؟

پایگاه خبری “فراز ” ، تصاویری از متن مکالمه صوری فردی با ادمین یکی از کانال‌های تلگرامی صیغه‌یابی منتشر کرده که نشان می‌دهد آن‌ها کودکان کم سن و سال را برای نزدیکی جنسی توسط مشتریان مرد معامله می‌کنند.

فراز در این گزارش نوشته است : ادمین ها به مشتریان خود می گویند:  «مطمئن باشید کودکان رامی هستند؛ این بخشی از مکالمه یک کانال‌ تلگرامی “صیغه‌یابی” با مشتری‌اش است که پایگاه خبری “فراز” آن را منتشر کرده و درباره معامله دختران زیر سن قانونی ۱۸ سال گزارش داده است.

در ادامه این گزارش  در متن چت‌‌های منتشرشده دیده می‌شود که ادمین یک کانال ضمن پاسخ مثبت به درخواست مشتری “صوری”‌ و اعلام مبلغ معامله گفته است: «از لحاظ شرعی جنابعالی هیچ گناهی مرتکب می شوید چون از حد تکلیف گذشتند».

این ادمین همچنین به مشتری توصیه کرده در این زمینه به دلیل حساسیت عامه مردم “خیلی مراقب” باشد. او سن این کودکان را «۱۱ تا ۱۵ سال» عنوان و آن‌ها را بدسرپرست معرفی کرده است.

فراز نوشته فرد منتشرکننده این تصاویر به خبرنگار این سایت گفته نخستین‌بار عکسی با این مضمون را در اینستاگرام مشاهده کرده و سپس برای مطمئن شدن از صحت آن به کانال تلگرامی پیام داده و خواستار صیغه دختری با سن کم شده است.

با این حال، ادمین یکی از این کانال‌های صیغه‌یابی به فراز گفته است  که اسکرین‌شات‌های منتشر شده “تقلبی” هستند و نمی‌داند چه کسی این کار را کرده است.

فراز نوشته فشارها و گزارش علیه این کانال که بیش از ۷۵۰ هزار دنبال‌کننده دارد موجب شد ادمین آن بیانیه‌ای منتشر و تاکید کند که برای کار خود محدوده سنی “مشخص” برای زنان دارد.

در همین زمینه رامین پاشایی، معاون پلیس فتا، به فراز گفته که این کانال‌ها “غیرقانونی” هستند و «ما هیچ‌گونه سایت و کانالی برای دوست‌یابی،‌ صیغه‌یابی و همسریابی نداریم و هر آن چه وجود دارد با آن برخورد می‌کنیم».

این در حالی که علی نیک‌نفس، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا، اخیرا تایید کرد وب‌سایتی تحت عنوان «همسان‌گزینی تبیان» در این زمینه با مجوز قانونی فعالیت می‌کند.

تبیان از مجموعه وب‌سایت‌های متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی حکومت ایران است.

افزایش فعالیت کانال‌های “صیغه‌یابی” در حالی است که طی سال‌های گذشته مقام‌های رسمی حکومت بارها تایید کردند میزان کودک‌همسری در کشور افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران در گزارشی امسال اشاره کرد که تنها در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹، هفت‌ هزار و ۳۲۳ دختر زیر ۱۴ سال و یک دختر زیر ۱۰ سال در کشور مجبور به ازدواج شدند.

انتقاد کارشناسان و فعالان حقوق زنان و کودکان در حالی به کودک‌همسری و شرایط ازدواج زنان ادامه دارد که مشاور وزیر بهداشت ایران در یک برنامه تلویزیونی انتقادها به کودک همسری و ازدواج نوجوانان زیر ۱۸ سال را “مزخرف” خواند.