فروش موتور‌های اتریشی  پهپاد به سپاه پاسداران متوقف شد

بدنبال تحریم های جدید ایالات متحده علیه برخی شخصیت و نهادها حکومت ایران  از جمله صنعت نفت، سپاه پاسداران و شرکت نفتکش ، شرکت اتریشی «روتکس» (Rotax) فروشنده موتورهای پهپاد به سپاه پاسداران، اعلام کرد، فروش موتورهای پهپاد به سپاه را متوقف می‌کند.

آگاهان امور میگویند که اقدام شرکت «روتاکس» برای متوقف کردن فروش تجهیزات به سپاه پاسداران در راستای پایبندی این شرکت به تحریم‌های جدید ایالات متحده صورت گرفته است.

سپاه پاسداران پیشتر ادعا کرده بود که همه تکنولوژی بکار برده شده در تولید پهپادهای سپاه پاسداران تولید داخلی صنایع نظامی این نهاد است اما اکنون با اعلام ممنوعیت فروش موتورهای پهپاد از سوی شرکت اتریشی «روتاکس» مشخص شد که مهمترین بخش صنعت از خارج وارد می‌شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز هشدار داده بود که هر شرکتی که با نهادهای تحریم شده ایران داد و ستد تجاری بکنند از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم خواهند شد.

گفته شده است که موتورهای این شرکت اتریشی هنوز هم توسط سپاه پاسداران در تولید پهپادهایی که به شبه نظامیان حوثی یمن برای حمله به مناطق مسکونی شهرهای مرزی سعودی و در داخل یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز روز گذشته (دوشنبه) با انتشار بیانیه ای  اعلام کرد، وزارت نفت ایران، شرکت ملی نفت (NIOC) و شرکت ملّی نفتکش ایران (NITC) را در فهرست تحریم‌های ضدتروریستی قرار داده است.

در این بیانیه امده است که پاسدار رستم قاسمی وزیر نفت پیشین حکومت اسلامی ایران  نیز که در گذشته نامش در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داشت به اتهام همکاری با قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس که در حمله پهپهادی آمریکا در عراق کشته شد، در فهرست این تحریم‌ها قرار گرفته است.

همچنین بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت،  که اخیراً در فروش بنزین به ونزوئلا مشارکت داشتند نیز در فهرست تحریم‌های ضدتروریستی قرار گرفته‌اند.

همچنین رستم قاسمی وزیر نفت پیشین ،علی‌اکبر پورابراهیم که روابط بسیار نزدیکی با زنگنه دارد و محمود معدنی‌پور در فهرست تحریم‌های ضد تروریستی آمریکا قرار گرفتند.