فریاد بیماران مبتلا به دیابت در هشتگ انسولین نیست : موشک درمانمان نمی‌کند

هم‌زمان با شادباش روحانی و بیانیه های موفقیت آمیز مقام‌های حکومت ایران در ارتباط با  انقضای تحریم‌های تسلیحاتی و برنامه حکومت برای مبادله سلاح، شهروندان ایرانی در رسانه‌های اجتماعی در اعتراض به نایاب شدن داروی حیاتی انسولین نوشته اند: موشک که برای ما دارو و غذا  نمی شود

هشتگ «#انسولین_نیست» در روزهای اخیر  از سوی شمار زیادی از کاربران توییتر به ترند اول در ایران تبدیل شد.

محمدرضا شانه‌ساز،  رئیس سازمان غذا و داروی ایران در باره  کمبود انسولین گفت:  این مشکل  “مقطعی” است و انسولین قلمی از هفته آینده بتدریج توزیع می‌شود این در حالی که شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش گفته‌اند ماه‌هاست با این مشکل روبرو هستند و مرگ، منتظر توزیع انسولین در هفته آینده نمی‌ماند.

شانه ساز،  کمبود انسولین را ناشی از تحریم و مشکل انتقال ارز دانست و گفت با ترخیص دو محموله از گمرک، انسولین قلمی این هفته در داروخانه‌های منتخب توزیع و محموله‌های بعدی هم به تدریج وارد می‌شوند.

کمبود انسولین مدتی است که باعث اعتراض بیماران و خانواده‌هایشان شده است. پس از اعلام این خبر، شماری از کاربرانی که بیماران دیابتی دارند در شبکه‌های اجتماعی نوشتند جان نزدیکانشان در خطر است و مرگ منتظر توزیع انسولین در هفته آینده نمی‌ماند.

انسولین قلمی، سرنگ انسولین آماده است که استفاده از آن برای بیماران دیابتی که نیاز به تزریق دارند، ساده‌تر است.

این مقام ارشد وزارت بهداشت  به بیماران مبتلا به دیابت توصیه کرده در شرایطی که واردات انسولین متوقف شده “با مشورت با پزشک خود به جای قلم از ویال انسولین رگولار و ان‌پی‌اچ که هیچ تفاوتی با انسولین قلمی ندارد و بوفور در بازار یافت می‌شود، استفاده کنند.”

کاربران  خطاب به مسئولان نوشته «چرا از خجالت نمی‌میرید؟ از استرس اینکه پدر دیابتی من با بیماری قلبی فقط برای دو روز آینده انسولین داره قلبم داره می‌ایسته و هیچ‌ کاری ازم بر نمیاد».

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ، نیز در این باره گفت «بیش از یک و نیم برابر نیاز کشور» انسولین وارد شد و سپس بخش عمده‌ای از آن چون دیگر داروها به کشورهای منطقه قاچاق شده است.

انتشار این خبر همزمان با گزارش کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق که از ایران به عراق رفته بود موجب تشدید خشم و اعتراض مبتلایان و نزدیکان آن‌ها و همچنین فعالان مدنی شد.

کاربری به نام آبتین همین موضوع را این گونه پاسخ داد: «انسولین در عراق است».

حسین رونقی، زندانی سابق سیاسی،‌ هم در توییترش به «بی‌اهمیتی» حیات و زندگی مردم برای حاکمان اشاره کرد و نوشت «ناکارآمدی و فساد ایران را فلج کرده و زیست همگان را در خطر قرار داده است».