فساد فرماندهان سابق سپاه پاسداران و مقامات نظام در منطقه آزاد اروند فاش شد 

شبکه خبری اینترنشنال با توجه به اسنادی که به دست آورده، فاش ساخت که فرماندهان سابق سپاه پاسداران و برخی مقام‌های عالی‌رتبه حکومت اسلامی در هفت سال گذشته در منطقه آزاد اروند درگیر فساد شده‌اند و صدها میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور به دست این مقام‌ها و بستگان‌شان افتاده است.

در این گزارش آمده است که مجموعه‌ای از فساد سیستماتیک که طی هفت سال، سازمانی را که قرار بود در خدمت آبادانی آبادان و خرمشهر باشد، به یک مرکز فساد اقتصادی تبدیل کرده است.

ایران اینترنشنال نوشته است: ۷ سال پیش اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد، هیات مدیره‌ جدید منطقه آزاد اروند را با چهره‌های شناخته شده‌ای همچون علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام، محمد فروزنده، رئیس وقت بنیاد مستضعفان و عبدالله کعبی، نماینده آبادان در مجلس پنجم تا هشتم تشکیل داد.

همزمان اسماعیل زمانی،  به سمت مدیرعاملی منطقه آزاد، یکی از مهمترین مناطق آزاد ایران منصوب شد.

این در حالی است که شش سال بعد، حکم جلب پنج مقام عالی‌رتبه منطقه آزاد اروند برا ی افرادی چون  اسماعیل زمانی، مدیرعامل، سوسن جودکی، مدیر مالی، احمد رستمی، معاون توسعه مدیریت صادر شد.

در ادامه گزارش نگاشته شده است که اسماعیل زمانی، بدون دریافت مجوز در حوزه بانکی تخلفات گسترده‌ای انجام داد. او به دو هزار و ۱۸۱ نفر که عمدتا از کارکنان دستگاه‌های نظامی و قضایی بودند وام کم بهره چهار  و هشت درصدی داده بود و همچنین ۵۴ وام ۱۰۰ میلیون تومانی و ۶۱ وام کلان‌تر را در پرونده خود داشت.

ایران اینترنشنال نوشته است  که منطقه آزاد اروند در قراردادی با بنیاد تعاون ناجا، سفارش ۱۰ هزار پلاک سفید اروند را  به مبلغ یک میلیارد و پانصد و پنجاه میلیون تومان صادر کرده بود یعنی به ازای هر پلاک یک میلیون و پانصد و پنجاه هزار تومان. چیزی که  برخلاف قانون بود و کل پول یک روز پس از قرارداد به بنیاد تعاون ناجا پرداخت شد.

در یکی از تخلفات گزارش شده، نکته‌ای مهم به چشم می‌خورد. سفر غیرقانونی اسماعیل زمانی به آلمان، لهستان، عمان، کانادا و سوئد است . همچنین سفر برادر او محمود زمانی به عمان با هزینه سازمان که بدون مجوز و غیرقانونی بوده‌اند.

در ادامه امده است که تلویزیون جمهوری اسلامی، ۸ سال پیش فیلمی از اعترافات نمایشی محمود زمانی را که بخش مهمی از پروژه‌های سیاسی-‌امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و انگلیس  بود پخش کرد .اما هیچ گاه  حکم او که با عنوان جاسوس جلوی دوربین تلویزیون اعتراف کرده بود، منتشر نشد.

ایران اینترنشنال نوشته است: در مهمانی نهادهای زیر نظر علی خامنه‌ای، در سازمان منطقه آزاد، در نهایت سپاه پاسداران هم نیز راه پیدا کرد.  فشارها بر اسماعیل زمانی بعد از تشکیل پرونده‌های متعدد باعث شد غلامعلی رشید، دوست دیرینه‌ اسماعیل زمانی به او پیشنهاد کند تا پای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را به منطقه آزاد اروند باز کند تا فشار اطلاعات سپاه بر او کمتر شود.

در ادامه این گزارش آمده است: قراردادی به ارزش دو هزار میلیارد تومان که قرار است ۳۰ درصدش را منطقه آزاد نقدی پرداخت کند و در ازای ۷۰ درصد بقیه، بخشی از زمین‌های منطقه آزاد را صاحب شود.

این شبکه خبری افزوده است : یک ماه و نیم پیش، اسماعیل زمانی دوباره بازداشت شد. حالا مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار آزادی او شده است.

ایران اینتر نشنال در ادامه نوشته است: غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان نیز از حامیان اصلی اسماعیل زمانی بود. او در یک تخلف بزرگ اقتصادی و اداری با مدیرعامل منطقه آزاد اروند نیز شریک بود. برای مثال، زمینی دو هزار متری در یکی از بهترین مکان‌های آبادان، با کاربری تجاری متعلق به استانداری خوزستان.