قطع کامل کمک های آمریکایی به نهاد کمک به فلسطینیان، خشم رهبران آن ها را سخت برانگیخت

دختزکان فلسطینی دز مدرسه اونرا

سران حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ در مورد قطع کامل کمک های مالی به نهاد کمک رسانی به گروهی که “آوارگان فلسطینی” نامیده می شود ابراز خشم کرد و اعلام داشت که آمریکا با این اقدام می خواهد مساله پناهندگان فلسطینی را به طور کامل لوث کند. ایالات متحده در مقابل اعلام داشته که سیاست های سازمان ملل در ادامه کمک رسانی به اعرابی که هفتاد سال پیش از خانه های خود گریختند، موجب ابدی شدن مساله آن ها می گردد و فلسطینیان را همچنان جیره خوار تهادهای بین المللی باقی می گذارد – و این در حالی که باید آن ها را از این فقر و ذلت طولانی رهایی بخشید.

وزارت خارجه ایالات متحده شب گذشته (آدینه) به طور رسمی اعلام داشت که هرگونه کمک مالی به نهادی به نام اونرا که وظیفه آن کمک رسانی به افرادی است  که “آوارگان فلسطینی” نامیده می شوند، متوقف می سازد. این نهاد، چند میلیون نفر فلسطینی را شامل می گردد که ادامه کمک مالی به آنان و فرزندان و نوادگانشان، موجب می شود که آن ها به جای آن که به دنبال کارهای تولیدی بروند، همچنان خیره خوار باقی خواهند ماند.

کشورهای عرب در گذشته از مساله آوارگان فلسطینی علیه اسرائیل بهره برداری سیاسی می کردند و اکنون گروه تروریستی حماس است که آن ها را برای اجرای عملیات تروریستی و جنگ طلبانه بسیج می کند.

اونرا هر ماه به صدها هزاران فلسطینی که همچنان در اردوگاه ها نگاه داشته می شوند، آذوقه می دهد و برای فرزندان آن ها مدارس متعدد برپا ساخته است. این مدارس بر حسب برنامه های تدریسی حماس اداره می شود که ایجاد نفرت علیه اسرائیل و تشویق به جنگ و خونریزی یکی از موضوع های اصلی آن است. حماس سال گذشته قاطعانه اجازه نداد که مطالبی در رابطه با هولوکاست و قتل شش میلیون نفر یهودی در جنگ جهانی دوم، در مدارس وابسته به اونرا در غزه تدریس شود.

رهبران حکومت خودگردان فلسطینی و گروه حماس و جهاد اسلامی تصمیم ایالات متحده را در مورد قطع کمک های مالی به شدت مورد حمله قرار دادند و ادعا کردند که آمریکا می خواهد موجودیت فلسطینی ها را نابود کند.

در حالی که شمار اعراب فراری از این سرزمین در جنگ استقلال اسرائیل کمتر از نیم میلیون نفر بود، اونرا هم اکنون جمعیتی را شامل پنج میلیون نفر زیر پوشش خود دارد.

در این میان دولت آلمان اعلام کرد که بر میزان کمک های مالی خود به اونرا می افزاید تا قطع کمک های ایالات متحده را تا حدودی جبران کند.

گفتنی است که هیچ کشور عربی، حتی آنانی که درآمدهای کلان نفتی دارند، برای کمک رسانی به سازمان حمایت از پناهندگان فلسطینی پیشگام نشده اند.

سازمان اونرا به فلسطینیان آرد و روغن و برنج و چای می دهد