فعالان کرد ایران، خواستار “منطقه پرواز ممنوع” در شمال سوریه شدند 

ترکیه برخلاف قوانین و مقررات و حقوق بین‌المللی با تجاوز نظامی به خاک کشور دیگر با احیای منش سلاطین عثمانی در صدد کشورگشایی است

گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی کرد در ایران با انتشار بیانیه ای خطاب به سازمان ملل متحد و دولت‌های جهان و جامعه جهانی، اعتراض و نگرانی “شدید” خود را از حمله نظامی ترکیه به کردها در شمال سوریه اعلام کرده و نوشته اند که “ما این تجاوز و حمله نظامی از زمین و هوا توسط رژیم بی‌رحم ترکیه را مصداق عینی نسل‌کشی تلقی می‌کنیم”. و  خواستار اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز شمال سوریه هستیم .

در این بیانیه نوشته شده است : کردهای سوریه در سال‌های اخیر در نبرد با تروریست‌های دولت اسلامی (داعش) با “جان و مال خود” مبارزه کردند. آن‌ها ترکیه را متهم کرده‌اند که در طول این مبارزات “از تروریست‌ها حمایت لجستیکی” کرده است.

این فعالان کرد در ادامه بیانیه نوشته اند : ترکیه “برخلاف قوانین و مقررات و حقوق بین‌المللی با تجاوز نظامی به خاک کشور دیگر با احیای منش سلاطین عثمانی در صدد کشورگشایی است.”

آن‌ها از دبیرکل سازمان ملل متحد و رهبران جهانی خواسته‌اند که “به نقش تاریخی خود در توقف و خاتمه این حمله نظامی” عمل کنند.

همزمان اعلام شد که حکومت با نگرانی از گسترش عملیات اعتراضی  مردم کرد در مناطق غرب ایران علیه حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه، و به قدرت نمایی نظامی، یک رزمایش جنگی انجام داده تا اهالی غرب ایران دچار ترس شوند و اعتراض ها را گسترده تر نسازند. اعلام شد که نام این رزمایش را “الی بَیت المَقدِس یعنی “به سوی اورشلیم” نهاده اند

پاسدار محمدحسین رجبی فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان در رابطه با این رزمایش گفت : رزمایش بسیج با ۶۹گردان‌ امنیتی الی بیت‌المقدس همزمان با سایر نقاط کشور در تمام شهرستان‌های استان کردستان  برای اجرای ماموریت امنیتی وآماده سازی نیروها در مقابله با اغتشاشات و تعرضات احتمالی در مناطق کرد نشین است .

پاسدار رجبی افزود: ما بسیجیان را به عنوان یک راهبرد اساسی در نظام ماسلامی برای  تهدیدات احتمالی که پیش‌بینی می‌کنیم ممکن است در اینده رخ دهد اماده می کنیم .

سپاه پاسداران رزمایش الی بیت المقدس را با حضور نیروهای سپاه و بسیج در شهرستان های مختلف استان کردستان با هدف نشان دادن چگونگی قدرت نظامی انان در سرکوب مردم معترض در منطقه بر گزار شده است .