فقر و گرسنگی در غزه به حدی گسترش یافته که مردان فلسطینی ناچار می شوندهمسر خویش را به تن فروشی وادار کنند

اما با گذشت ۱۲ سال از تسلط حماس بر غزه اکنون گزارش می رسد که فقر و گرسنگی در آن سرزمین به حدی گسترش یافته که مردان فلسطینی ناچار می شوند برای تأمین معاش خانواده همسر خویش را به تن فروشی وادار کنند

۱۵ سال پیش هنگامی که حماس قصد داشت با انجام یک کودتای نظامی بر غزه مسلط شود و گروه فتح را از قدرت پایین آورد اسماعیل هنیه از سرکردگان حماس ادعا کرده بود که آنها به تلاش خود برای نابودی اسرائیل ادامه خواهند داد و حاضر به پرداخت هر بهایی نیز می باشند و اگر اسرائیل بخواهد آنها را مورد محاصره قرار دهد فلسطینی ها می توانند با نان خشک و حبه زیتون شکمش را سیر کنند.

اما با گذشت ۱۲ سال از تسلط حماس بر غزه اکنون گزارش می رسد که فقر و گرسنگی در آن سرزمین به حدی گسترش یافته که مردان فلسطینی ناچار می شوند برای تأمین معاش خانواده همسر خویش را به تن فروشی وادار کنند.

یک مقام اطلاعاتی ارتش اسرائیل که اوضاع در داخل غزه را از نزدیک دنبال می کند فاش ساخت که همزمان خودکشی در غزه بسیار افزایش یافته و ابعاد بیکاری به صورت دهشتناکی درآمده است و فرار مغزها از مدت‌ها پیش آغاز شده و هر روز و هر هفته صدها و گاهی هزاران تن از جوانان و تحصیلکردگان غزه آن سرزمین را ترک می گویند و به کشورهای دیگری می‌روند تا بتوانند از زندگی بهتری برخوردار گردند.

سرگردان حماس و جهاد اسلامی در یک سال اخیر هر هفته و گاهی هر روز تظاهرات خونینی را در خط نوار مرزی  غزه با اسرائیل به راه انداخته اند که صدها کشته و بیش از سه هزار نفر زخمی شده‌اند ولی هیچ دستاورد سیاسی برای آنها به دنبال نداشته است.

آگاهان می‌گویند که به راه انداختن این گونه اغتشاشات گسترده  دهها میلیون دلار هزینه داشته که حماس ناچار شده است با صرفه جویی از نان و آب به اهالی غزه این هزینه را تامین کند.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که سران حماس  اعلام کرده‌اند که با میانجیگری مصر توانستند با اسرائیل به نوعی توافق برسند که به موجب آن تسهیلاتی در اختیار آنها قرار گرفته است.

ولی آگاهان می‌گویند که حماس و جهاد اسلامی و دیگر سازمان ها از حساب اهالی غزه برای رسیدن به این هدف پرداخته اند بسیار سنگین بوده است.

در چهارچوب تفاهم‌های به دست آمده حماس تعهد کرده که از ابعاد اغتشاش علیه اسرائیل بکاهد  و پرواز دادن بادکنک های انفجاری بادبادکهای آتش زا را علیه اسرائیل متوقف سازد.

اسرائیل در مقابل  موافقت کرده هر روز تعداد بیشتری کامیون مواد غذایی و کالا  به داخل غزه وارد کنند و همچنین محدوده ماهیگیری غزه در آبهای دریای مدیترانه دو برابر شود.

مقام اطلاعاتی اسرائیل گفت که در یک سال اخیر ۳۵ هزار نفر از جوانان تحصیل کرده غزه  آن سرزمین را ترک گفته و به کشورهای دیگر مهاجرت کردند.

با این وجود جمعیت غزه دائماً افزایش می یابد و در حال حاضر  شمار جمعیت در آن سرزمین ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ارزیابی شده است.

میانگین طول عمر در غزه  به ۶۱ سال کاهش یافتهو این در حالی است که میانگین عمردر اسرائیل فراتر از ۸۵ سال است.

همچنین گفته می شود که بیش از ۵۰ درصد از نیروی کار در غزه بیکار هستند.  آگاهان می‌گویند که سازمان های ترور فلسطینی به هیچ وجه مایل به بالا بردن سطح زندگی اهالی غزه نیستند بلکه به این باورند که هر اندازه فقر و بیکاری گسترش یابد آسانتر می توان آنها را برای فعالیت در سازمان های تروریستی بسیج کرد.

3 دیدگاه‌

  1. همین داستان متاسفانه هر روز در کشور عزیزمان ایران تکرار میشه.هرجا که مذهبیون حاکم بشوند در نهایت بدبختی و فقر و مرگ بر آنجا سایه خواهد افکند.به امید روزی که مردم خوب ایران و اسراییل با صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی کنند.الهی آمین

Comments are closed.