فلاحت پیشه: «رژیم ایران تا کنون سی میلیارد دلار به سوریه کمک اقتصادی کرده، چگونه پس بگیرد؟»

یک نماینده ارشد مجلس فاش ساخت که رژیم ایران در تلاش برای تامین هدف های خود در سوریه، تا کنون سی میلیارد دلار به صورت کمک های مالی به آن کشور هزینه کرده است و اکنون باید روشن سازد که این پول را چگونه می خواهد پس بگیرد؟.

آشنایان امور ایران می گویند که نه تنها این مبلغ به هدر رفته، بلکه بالاخره دولت روسیه رژیم ایران را از سوریه بیرون خواهد راند، تا بتوان خود، یگانه تکیه گاه دولت بشار اسد باشد.

فلاحت پیشه به ارقام هزینه حضور و فعالیت جنگی سپاه قدس و نیروهای مزدور آن در سوریه، اشاره ای نکرده است.

فلاحت‌پیشه،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،در افشاگری بی سابقه ای در این زمینه، از هزینه کردن ۳۰ میلیارد دلاری پول حکومت ایران در سوریه خبرداد، که قسمت اعظم آن کمک های نقدی، به هدف جلوگیری از فروپاشی اقتصادی سوریه بوده است. فلاحت پیشه در این زمینه گفت:  در یک دهه گذشته جمهوری اسلامی ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول داده است و ما باید این پول را از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است.

فلاحت پیشه در ادامه نگفته است که تهران برای “پس گرفتن” این پول چه برنامه‌ای دارد.

همیشه در چند سال گذشته یکی از موضوعات اعتراض مردم در خیابان‌ها کمک های مالی بوده  که حکومت ایران  به جای هزینه برای مردم ایران  در دیگر کشورها از جمله در سوریه و فلسطین و عراق و لبنان هزینه کرده  است.

مقامات جمهوری اسلامی در پاسخ به این اعتراض ها بارها ادعا کرده‌اند که اگر نیروها و پول خود را در سوریه هزینه نمی‌کردند،‌ امنیت کشور به خطر می‌افتاد و مجبور می‌شدند در خاک ایران با گروه‌هایی نظیر داعش مقابله کنند.

پاسدار  یحیی رحیم صفوی، دستیار ویژه رهبر جمهوری اسلامی در امور نظامی،  نیز سه سال پیش گفته بود : «جمهوری اسلامی ایران بایستی هزینه‌هایی را که در سوریه کرده است ” برگرداند “و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات کشورشان  این هزینه‌ها را برگردانند».

وی به مبلغ این هزینه‌ها اشاره‌ای نکرده بود.

مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفته بود که بازسازی سوریه “چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد”.

این مقام ارشد حکومتی با اشاره به قرارداد ۴۹ ساله روسیه با سوریه گفت که “سوریه نیز باید با ایران قرارداد  طولانی‌مدت سیاسی و اقتصادی داشته باشد تا بدین طریق  هزینه‌هایی که جمهوری اسلامی کرده است را بازگرداند”.

حسن عباسی، از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و چهره اصولگرای تندرو، نیز در سال ۹۸ گفته بود:  “عمده معادن سوریه دست ما است، چون نمی‌توانند پولی که آنجا خرج کردیم را پس بدهند”.

وی گفته بود که ایران “۶۰ – ۷۰ سال” معادن سوریه را استخراج خواهد کرد که تنها “۱۰ درصد” از آن ،سهم دولت سوریه و بقیه سهم ایران است.

گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز سه سال پیش  با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از بشار اسد و گروه‌های مورد حمایت خود در یمن و عراق هزینه کرده است.