فلج شدن بنزین رسانی را طبق معمول به اسرائیل نسبت دادند و تعهد کردند که قصد گران کردن نرخ را ندارند

یک مقام حکومتی در ایران ادعا کرد که اسرائیل می کوشد با انتشار اخبار دروغین درباره کمبود سوخت و حمله سایبری، مردم ایران را از رژیم ناخرسند سازد، ولی این ترفند به شکست کشانده شده است.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس که این دیدگاه را عنوان کرد، به مردم قول داد که نرخ بنزین گران نخواهد شد و هیچگونه کمبود سوخت وجود ندارد و حکومت با موفقیت بسیار، بر این مشکل فائق آمده و جای نگرانی وجود ندارد.

بیگی نژاد در حالی این ادعا را مطرح می سازد که با گذشته سه روز از آغاز حمله سایبری، شمار بسیار کمی از جایگاه فروش بنزین به کار عادی بازگشته اند، ولی همه آن ها نیز بنزین را به نرخ گران، یعنی بدون یارانه به مردم می فروشند. ارزیابی می شود که هنوز بین سه تا چهار هزار جایگاه فروش بنزین فلج است و صفهای طولانی در برابر جایگاه ها همچنان برقرار می باشد.

به میان کشیدن پای اسرائیل و طرح این ادعا که شایعات توسط اسرائیل انتشار می یابد، یکی از شیوه های همیشگی رژیم در ایران است که در موارد منفی و برای پنهان سازی ناتوانی و اهمال خود، گناه کمبودها و کژی ها را متوجه “صهیونیسم” می کند و آن را به اسرائیل نسبت می دهد.

یکی از شایعات روزهای اخیر آن بود که رژیم خود پشت سر از کار انداختن سیستم فلج کردن سوخت بنزین یارانه ای قرار دارد تا به این وسیله، مردم را به خرید بنزین گران قیمت عادت دهد.

شماری از شهروندان در شبکه های اجتماعی نوشته اند که اگر این شایعه درست نیست، رژیم می تواند برای رفع سوءظن مردم، بنزین در جایگاه های راه اندازی شده را به نرخ یارانه ای به مردم بدهد.

آن ها می گویند که در این روزها با توقف فروش بنزین یارانه ای، و عرضه انحصاری بنزین با نرخ بالا، حکومت میلیاردها تومان ذخیره می کند که شایسته بود به مردم باز گرداند.

ابراهیم رئیسی ادعا کرده بود که طراحان حمله سایبری، قصد داشته اند مردم را از دولت برنجانند. کالا کاربراین می گویند: اگر حکومت ناتوانی نشان داد و حمله سایبری را با ناشیگری خود امکان پذیر ساخت، اکنون می تواند با ارزان کردن نرخ بنزین موجب رضایت و برطرف کردن خشم مردم شود.

غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل، از اهمال مسئولان امر زبان به انتقاد گشود و گفت که آن ها بارهای به تذکرات اعتنایی نکرده و انجام این حمله را امکان پذیر ساخته بودند. او وعده داد که این جریان پیگیری خواهد شد و مقصر یا مقصران این جریان شناسایی گردیده و مورد محاکمه و مجازات قرار خواهند گرفت.

اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات در دولت ابراهیم رئیسی روز گذشته در مورد آن که آیا اسرائیل و یا سازمان های دیگری پشت این حمله سایبری بوده اند گفت که تحقیقات در این زمینه هنوز تکمیل نشده و به موقع اعلام خواهد گردید. خطیب گفت که در آینده معلوم خواهد شد که آیا این حمله سایبری از داخل و یا خارج از ایران رخ داده است.

در یک سال اخیر، دست کم دو حمله سایبری مهم دیگر نیز گزارش شده که یکی افشای وضعیت در زندان های سیاسی حکومت و دیگری مختل ساختن رفت و آمد قطارهای مسافری بوده است.