فلسطینیان از تصمیم ایالات متحده برای بستن دفتر فتح در واشنگتن ابراز خشم شدید می کنند

دفتر هیات نمایندگی فتح در واشنگتن که بسته شد

مقامات حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به دستور ایالات متحده به بسته شدن دفتر نمایندگی سازمان فتح در واشنگتن ابراز خشم کردند و آن را اقدام دیگری برای  به زانو درآوردن فلسطینی ها دانستند و اعلام داشتند که “زیر بار زور نخواهند رفت”.

وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته (دوشنبه) رسما اعلام داشت که به دنبال مخالفت رهبران فلسطینی به ازسرگیری گفتگوهای صلح با اسرائیل، لزومی ندارد که سازمان فتح همچنان دفتری در واشنگتن داشته باشد و به فعالیت سیاسی ادامه دهد.

فلسطینیان می گویند که این دفتر به دنبال امضای پیمان اوسلو بین اسرائیل و فلسطینیان، در واشنگتن برپا گردید و هدف آن آگاه ساختن مقامات سیاسی آمریکا از خواسته ها و دیدگاه های مقامات فلسطینی در رابطه با اسرائیل بود.

این اقدام اسرائیل بخش دیگری از سلسله اقدامات ماه های اخیر، برای مهارکردن زیاده خواهی های مقامات فلسطینی و رفتار توهین آمیز آن ها نسبت به ایالات متحده بوده است.

پس از آن که رهبران فلسطینی، به دنبال انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، زبان به فحاشی نسبت به رهبران ایالات متحده پرداختند و فرستادگان صلح آمریکا را مورد تحریم قرار دادند و از ادامه عملیات خشونت بار علیه اسرائیل جانبداری کردند و همچنین دوباره به نهادهای بین المللی روی آوردند تا ضربات دیپلماتیک به اسرائیل وارد آورند، ایالات متحده به تدریج همه کمک های نقدی خود به فلسطینیان را متوقف ساخت که سالیانه حدود پانصد میلیون دلار برآورد می شود.

محمود عباس رهبر حکومت خودگردان فلسطینی، با فرستادن پیامی برای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، از جمله نوشت که پرزیدنت ترامپ با این اقدامات خود می خواهد مساله فلسطینی ها را از صفحه سیاست بین المللی حذف کند.

کیم جونگ اون که یک دیکتاتور بیرحم محسوب می شود که ثروت کشورش را در راه تولید بمب هسته ای به هدر داده است، اکنون مدتی است در صحنه بین المللی با آمریکا در تماس است تا شاید تحریم های اقتصادی علیه کشور خود را باطل سازد.

معلوم نیست که به چه جهت محمود عباس لازم دانسته برای رهبر کره شمالی که هنوز از سرسخت ترین دشمنان آمریکا محسوب می شود، نامه دوستانه بنویسد.

همچنین صائب عریقات، از بلندپایگان حکومت خودگردان فلسطینی و دبیر کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) گفت که دستور بستن دفتر فتح در واشنگتن نشان قاطع دیگری از تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ است که می خواهد همه ملت فلسطینی را به طور دسته جمعی مجازات کند. نماینده فتح در ایالات متحده، حُسام زُملُت نیز ادعا کرد که دولت واشنگتن همچنان در اجرای همه خواسته ها و برنامه های اسرائیل علیه “ملت فلسطین” گام بر می دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای، در توضیح علت تصمیم به بستن دفتر نمایندگی فتح در واشنگتن نوشت که دستگاه رهبری فلسطینی به هیچ اقدام سازنده ای برای پیشبرد صلح با اسرائیل دست نزده و همچنان به لجاجت در این زمینه ادامه داده است.

صائب عریقات ازر بلندپایگان حکومت خود گردان فلسطینی و مسوول مذاکرذات صلح با اسرائیل