فلسطینیان از پرزیدنت بایدن انتظار دارند جلوی آبادی سازی اسرائیل را با اقدامات لازم بگیرد

نخست وزیر حکومت خودگردان فلسطینی، از پرزیدنت بایدن خواستار شد که به صورت عملی علیه اسرائیل اقدام کند و سخنانش در این زمینه، فقط جنبه لفاظی نداشته باشد.

محمد اشتایا، نخست وزیر حکومت خودگردان، در جلسه هیات دولت خود گفت: «انتظار داریم که بایدن، به جای حرف، عملا جلوی آبادی سازی اسرائیلی در کرانه باختری را بگیرد.

اشتایا گفت: در همان هنگام که فلسطینی ها با ویروس کورونا دست به گریبان هستند، اسرائیل همچنان آبادی های خود را در سرزمین فلسطینی نشین گسترش می دهد.

نخست وزیر حکومت خودگردان گفت: هدف اسرائیل از ادامه این آبادی سازی، جلوگیری از برپایی کشور مستقل فلسطینی می باشد و آمریکا باید جلوی آن را بگیرد.

اشتایا در همان حال، از تصمیم دادستان دیوان کیفری بین المللی در لاهه، برای آغاز تحقیقات در مورد آن چه که “جنایات جنگی اسرائیلی علیه فلسطینیان” توصیف گریده، ابراز خرسندی بسیار کرد.

اسرائیل گفته است که این تصمیم یک امر ظالمانه و یک جانبه از سوی یک مرجع بین المللی است که عملیات تروریستی گروه های فلسطینی علیه شهروندان اسرائیلی را نادیده گرفته و با انجام این گونه تحقیقات، می خواهد اسرائیل را از حق دفاع از شهروندان خویش محروم سازد.

دیوان کیفری در حالی این تصمیم را گرفته که اسرائیل در آن عضویت ندارد و فلسطینی ها نیز کشور مستقلی نیستند که بتوانند به این دادگاه شکایت کنند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اکنون بیش از ده سال است که از بازگشت به میز مذاکرات صلح با اسرائیل خودداری می ورزد و می کوشد با یاری گرفتن از برخی نهادهای بین المللی که سیاست ضد اسرائیلی دارند، این کشور را مورد فشار قرار دهد.

روزنامه های عربی در روزهای اخیر ارزیابی کرده اند که در دولت پرزیدنت بایدن، موضوع نزاع فلسطینیان با اسرائیل در اولویت قرار ندارد و مسائل مهمتری مانند فعالیت های اتمی رژیم ایران است که باید ابتدا مورد رسیدگی قرار گیرد.

دولت اسرائیل کوتاه مدتی پس از آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن، مجوز احداث بیش از یک هزار واحد مسکونی درگیر در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را تصویب کرد.