فلسطینیان: «تفاوت چندانی بین دولت نفتالی بنت و بنیامن نتانیاهو در مورد اعراب وجود ندارد»

رهبران فلسطینی، در همان حال که تحولات سیاسی داخلی اسرائیل را به دقت دنبال می کنند، در واکنش های خود در مورد احتمال انتقال قدرت به کابینه ای که بنیامین نتانیاهو در آن عضویت ندارد، ارزیابی کردند که دولت ها در اسرائیل، در رابطه با سیاست خود نسبت به فلسطینیان هیچ فرق اساسی با یکدیگر ندارند.

این ارزیابی، به ویژه از زبان سرکردگان گروه های تروریستی حماس و جهاد اسلامی بیان گردیده که تهدید می کنند به زودی جنگ موشکی تازه ای علیه اسرائیل به راه خواهند انداخت.

آن ها می گویند تنها تفاوت کابینه آینده با دولت کنونی آن است که ائتلافی بین احزاب و گروه هایی می باشد که وجه اشتراک آن ها مخالفت با ادامه دولت نتانیاهو می باشد.

سیاستمداران فلسطینی گفتند که نفتالی بنت در سخنان شب گذشته گفت که اگر به نخست وزیری برسد، شهرک سازی در کرانه باختری ادامه خواهد یافت و دولت آینده نیز با برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل مخالفت خواهد ورزید.

نفتالی بنت در سخنان شب گذشته خود (یکشنبه) که به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی پخش شد، گفت که حتی زیر فشار پرزیدنت بایدن، به شهرک سازی ادامه خواهد داد. نفتالی بنت گفت ه نزاع فلسطینیان بر سر آن نیست که یک تکه زمین مال این است و یا به آن تعلق دارد، بلکه رهبران فلسطینی، با اصل موجودیت اسرائیل مساله دارند و آن را نفی می کنند.

نفتالی بنت گفته است که در دوران نخست وزیری، برای شکوفا سازی اقتصادی فلسطینی ها و بالا بردن سطح زندگی آنان خواهد کوشید و این، مانع ادامه تنش و آشوب از جانب فلسطینیان خواهد شد.

همزمان، گفته می شود که حماس ممکن است به زودی به بحران جدیدی در خط مرزی با اسرائیل دست بزند، زیرا تلاش دولت مصر برای تحکیم آتش بس اعلام شدهف موفقیت آمیز نبوده است.

در برخی گزار گزارش ها آمده است که ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی با هرگونه حوادث جدید آماده ساخته است.

تصور می رود که حماس قصد دارد بحران تازه ای به راه اندازد – زیرا اسرائیل حاضر نیست کمک اهدایی از سوی امیرنشین قطر به حماس، به صورت اسکناس نقد به آن سرزمین انتقال یابد.

قطر تاکنون حدود دویست میلیون دلار کمک نقدی به غزه منتقل ساخته، ولی به جای آن که صرف رفاه فلسطینیان گردد، حماس بخش نامعلومی از آن را صرف تجهیزات جنگی کرده است. حماس از جمله ادعا می کند که چهارصد کیلومتر کانال های جنگی در سراسر غزه حفر کرده و اسرائیل علیرغم همه بمباران ها، تنها به سه درصد آن آسیب رسانده و آن هم بازسازی و تعمیر شده است. کارشناسان امنیتی اسرائیل این ادعا را یک دروغ تبلیغاتی می دانند و بر این باورند که بخش عظیمی از تونل ها آسیب بسیار جدی دیده است.