فلسطینیان غزه، بری ششمین جمعه متوالی، در طول مرزی اسرائیل به اغتشاشات پرداختند

امروز نیز همانند پنج جمعه گذشته، هزاران نفر از اهالی غزه در کنار جدار مرزی با اسرائیل گرد آمدند و به تظاهرات خشونت بار ادامه دادند. ولی ارزیابی شد که این بار شمار شرکت کنندگان، از همه جمعه های پیشین کمتر بود و از هفت هزار نفر فراتر نمی رفت.

فلسطینی ها این بار نیز به سوی سربازان اسرائیلی در آن سوی مرز سنگ و بطری آتش زا پرتاب کردند و کوشیدند از نوار مرزی بگذرند. آن ها همچنین به آتش زدن لاستیک و ایجاد دود غلیظ به خاطر پنهان کردن فعالیت خود ادامه دادند.

خبرنگاران گفتند که یک پهپاد بسیار کوچک (کوادکوپتر) نظامی که از بالا فیلم می گرفت سقوط کرد و همچنین یک پهپاد کمی بزرگتر نیز متلاشی شد. از چگونگی آن هنوز خبری نرسیده است.

این اعتشاشات در شش نقطه در طول خط مرزی غزه با اسرائیل ادامه داشت و حتی درباره تلفات یا زخمی های احتمالی خبری نرسیده است.

در این تظاهرات، فلسطینی ها کوشیدند صدها بادکنک آتشزا نیز به هوا بفرستند تا موجب ایجاد حریق در اسرائیل شوند.

این بادکنک ها که گاز هلیوم در آن انبار شده با برخورد با زمین آتش می گیرد و شعله های آن موجب بروز آتش سوزی به روی زمین می شود.

در روزهای اخیر صدها هکتار از مزارع کشاورزی اسرائیل در اثر سقوط این گونه بادکنک ها به آتش کشیده شده است.

از جمله دیروز (پنجشنبه) یک آتش سوزی دیگر در یکی از مزارع جنوب اسرائیل رخ داد.

دکتر یوال اشتاینیتس، از وزیران ارشد کابینه اسرائیل، امروز (آدینه) گفت که اسرائیل راه حل این شیوه خرابکاری جدید را خواهد یافت و آن را نیز خنثی خواهد کرد.

او گفت که دولت هم اکنون در حال بررسی مفیدترین راه ها برای پایان بخشیدن به این کارزار تروریستی جدید می باشد.

اشتاینیتس گفت که در حقیقت، دولت در مورد این شیوه خرابکاری جدید فلسطینی غافلگیر شده، ولی تردیدی وجود ندارد که به زودی راه حل آن یافت خواهد شد.

سرکردگان گروه های ترور در غزه، در سال های گذشته کوشیده بودند با شلیک هزاران موشک و راکت به اسرائیل آسیب برسانند. با شکست این شیوه، آن ها به حفر توانل های زیرزمینی پرداختند که آن نیز ناکام ماند، و اکنون به تظاهرات خشونت بار روزهای جمعه روی آورده اند، که آن هم هدفی را تامین نکرده و اکنون با هوا کردن بادبادک می خواهند در اسرائیل ایجاد حریق کنند.

خبرنگاران می گویند که دولت چین نیز با پدیده مشابهی روبرو گردیده بود و پهپادهای کوچکی ساخت که همانند اژدها آتش از زبانه آن ها خارج می شود و بادکنگ تروریستی را منفجر می سازد.

انتشار می رود که فلسطینی ها در جریان تظاهرات هفتگی امروز صدها بادکنک هوا کنند که اسرائیل باید از رسیدن آن ها به حریم هوایی کشور جلوگیری کند.

در پنج هفته گذشته، فلسطینی ها در تظاهرات خشونت بار روزهای جمعه بیش از چهل نفر قربانی داده اند و حدود دو هزار نفر نیز در اثر استنشاق دود و همچنین گاز اشک آور، به بیمارستان انتقال یافتند.