فلسطینیان همچنان از سخنان ترامپ در مورد برقراری صلح ابراز خشم می کنند

ترامپ گفت:با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، امتیاز بزرگی به اسرائیل داده و اکنون هنگام آن است که امتیاز بزرگتری را به فلسطینی ها بدهد

سران گروه های فلسطینی، همگی سخنان پرزیدنت ترامپ را در مورد طرح صلح ایالات متحده، قاطعانه رد کردند و گفتند که بدون اورشلیم، حاضر به گفتگو نیستند و هیچ طرحی را نمی پذیرند. پرزیدنت ترامپ که در یک همایش مربوط به انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، در میان طرفداران حزب جمهوریخواه سخن می گفت، از جمله اظهار داشت که او با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، امتیاز بزرگی به اسرائیل داده و اکنون هنگام آن است که امتیاز بزرگتری را به فلسطینی ها بدهد.

مقامات ارشد فلسطینی، به این سخن پرزیدنت ترامپ به شدت اعتراض کردند که گفت: با به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، عملا مساله این شهر از دستور کار مذاکرات حذف شده است. ولی به جای آن اسرائیل باید امتیاز بزرگی به فلسطینی ها بدهد.

در غزه، سرکردگان گروه حماس، که علنا از نابودی اسرائیل سخن می گویند، اظهارات پرزیدنت ترامپ را مردود دانستند و اعلام داشتند که به هیچگونه مذاکرات صلح گردن نخواهند نهاد و سرنوشت این خاک در صحنه نبرد تعیین خواهد شد.

رهبران فتح و حکومت خودگردان فلسطینی نیز گفتند که محروم ساختن فلسطینیان از تسلط بر شرق اورشلیم، امری است که نمی تواند به هیچ وجه مورد قبول آنان قرار گیرد. فلسطینیان گفتند که از رئیس جمهوری ایالات متحده انتظار دارند که غرب اورشلیم را پایتخت اسرائیل اعلام کند و همچنین تائید نماید که شرق اورشلیم پایتخت کشور مستقل فلسطینی خواهد بود.

اسرائیل این خواسته را قاطعانه رد می کند و تاکید دارد که اورشلیم یکپارچه هرگز دوباره تقسیم نخواهد شد. دیوار ندبه یا کتل همعراوی که میمترین مکان مقدس یهودیان است و بازمانده بیت المقدس یهود می باشد، در شرق اورشلیم قرار دارد.

وزیر آبادانی اسرائیل، تسخی هنگبی، که از بلندپایگان امور سیاسی و امنیتی محسوب می شود، در سخنانی گفت که اظهارات پرزیدنت ترامپ دایر بر این که اسرائیل باید امتیازات بزرگی به فلسطینیان بدهد، موجب نگرانی او نیست. زیرا اسرائیل با دولت کنونی ایالات متحده درباره اصول رسیدن به آشتی همخوانی دارد. او همچنین گفت: هنگامی که فلسطینیان به دور میز مذاکرات بازگردند، آنگاه اسرائیل قاطعانه از منافع امنیتی خود دفاع خواهد کرد و در این رابطه گذشتی صورت نخواهد گرفت.

اسماعیل هنیه سرکرده حماس گفت که اظهارات پرزیدنت ترامپ درباره طرح صلح خطرناک است و فلسطینیان باید به مبارزه مسلحانه، تا رسیدن به خواسته های خود ادامه دهند.