فلسطینی ها از همکاری حماس با حکومت شیعه ایران ابراز ناخرسندی میکنند

یک کارشناس اسرائیلی می گوید که بسیاری از فلسطینی های مقیم غزه، از همکاری تنگاتنگ حماس با حکومت اسلامی ایران بسیار ناخرسند هستند و می پرسند چگونه ممکن است که یک سازمان اسلامی اهل تسنن این چنین با حکومت شیعه در ایران عهد همکاری بسته و این در حالی که هدف علنی رژیم در ایران مسلط ساختن مذهب شیعه بر جهان اسلام است.

این سخنان در حالی انتشار می یابد که موسی ابومرزوق فرد شماره دو در گروه حماس در مصاحبه ای با تلویزیون الحوار گفت که از هنگام آغاز جنگ داخلی در سوریه، روابط حماس با حکومت اسلامی ایران هرگز به گرمی امروز نبوده است.

یادآوری می شود: حدود هفت سال پیش، کوتاه زمانی پس از آغاز خیزش مردمی در سوریه، حماس دفتر مرکزی خود را از دمشق به قطر منتقل ساخت و از آن هنگام روابط حکومت ایران با حماس به تیرگی گرائید، ولی در سال های اخیر، حماس به علت انزوا در جهان عرب و قطع بسیاری از کمک های مالی آن ها، ناچار شد دوباره دست تقاضا به سوی حکومت اسلامی ایران دراز کند.

اکنون چند ماه است که حماس از قطر نیز بیرون رانده شده و مرکز فعالیت خود را به لبنان منتقل ساخته و خود را زیر چتر حمایت حزب الله لبنان قرار داده است.

به گفته آگاهان سیاسی اکنون شماری از مردم غزه می گویند که چگونه است یک سازمان اسلامی افراط گرای سنی، این چنین مهار اختیار خود را به دست حکومت شیعه در ایران می سپارد.

رسانه های همگانی حکومت خودگردان فلسطینی و همچنین مقامات ارشد سیاسی آن نهاد نیز در فرصت های متعدد، این سرسپردگی حماس به حکومت ایران را مورد انتقاد شدید قرار داده و گفته اند که رژیم ایران می خواهد فلسطینیان و آرمان های ملی آنان را فداری منافع خویش سازد.

یک مرکز پژوهشی در اسرائیل که تحولات بخش فلسطینی را رصد می کند، با تائید این ارزیابی نوشت که چنین روندی در مورد مخالفت با همکاری حماس با حکومت ایران، در نوار غزه در حال رشد است.

حکومت ایران در ماه های اخیر بر مبالغ کمک مالی خود به حماس افزوده و همچنین مقادیر بیشتری اسلحه در اختیار آن سازمان قرار داده است. همچنین شمار بیشتری از سرکردگان حماس در ماه های اخیر از تهران دیده کرده و یا در بیروت با مقامات ارشد ایرانی دیدار داشته اند.

در یک گزارش پژوهشی در اسرائیل گفته شده که به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، فرصت تازه ای به حکومت ایران داده که حماس را به خود نزدیکتر سازد. در این گزارش آمده است که پس از اظهارات پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدسِ پاسداران، با مسوولان نظامی دو سازمان تروریستی حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین تماس گرفت و اطلاع داد که حکومت ایران آماده است همه نیازهای عملیاتی و مالی آنان را تامین کند.